Çocuğunuzun İştahsızlık Sorununa 15 Çözüm Önerisi  31 Temmuz 2013

Çocuğunuzun İştahsızlık Sorununa 15 Çözüm Önerisi

Pek çok anne, çocuğunun gerektiği gibi beslenemediğini düşünür. Bunların bir kısmı, kesinlikle sadece kuruntudan ibaret olmakla birlikte; bir kısmının da kesin olarak gerçeklik payı vardır. Öncelikle emin olmanız gerekiyor, yani çocuğunuz, gerçekten iştahsız ve yeteri kadar beslenemiyor mu? Emin olduktan sonra ise; çözüm arayışına gitmek konusunda mutlaka size çok iş düşüyor. İşte size iştahsız çocukların sorununa 15. çözüm önerisi:

Çocuğum yemek yemiyor diye üzülen anneler!

1- Beslenmenin mutlaka ve gerçekten önemli olduğuna onu inandırın.

Çocuğunuza, beslenmenin önemini kavratan hikayeler, masallar anlatın; çocuğunuza örnekler verin. Beslenmenin insan sağlığı için ne kadar önemli olduğuna mutlaka inanmasını sağlayın.

2- Çocuğunuza beslenmeyi mutlaka sevdirin.

Beslenmenin eğlenceli olduğunu çocuğunuza hissettirin. Gülerek, oynayarak yemek yemesini sağlayın. Yemek yerken ona kesinlike müdahale etmeyin, yiyecekleri istediği gibi döke saça yemesine mutlaka izin verin.

3- Yemekleri çocuğunuz için çekici hale getirin.

Ayıcık şeklinde kesip çocuğunuzun tabağına koyduğunuz bir dilim ekmek, gülen suratlı bir makarna tabağı, tabakta resim şekline getirilmiş çeşitli sebzeler, misket görünümünde köfteler, çiçek şeklindeki yumurta halkaları.. Besinleri mutlaka çocuğunuzun hoşuna gidecek hale getirin. Bu, sizin hayal gücünüze kalmış ama bir ipucu vermek gerekir ise; çocuğunuzun sevdiği oyuncaklar ve çizgi film karakterleri gibi cisimler üzerinden giderseniz, kesinlikle çok daha başarılı olursunuz.

4- Çocuğunuza zorla yemek yedirmeyin, ısrar etmeyin.

Keisnlikle çocuğunuza zorla yemek yedirmeyin! Eğer zorlarsanız, çocuğunuz yemek yemekten çok daha fazla uzaklaşabilir. Bu davranış, çocuğunuzda alışkanlık haline de gelebilir.

5- Beslenmesinde sevdiği besinleri kullanarak sevmediği besinlere alıştırın.

Önce; mutlaka çocuğunuzun severek tükettiği sağlıklı besinleri belirleyin. Bu besinlerle, çocuğunuzun fark etmeyeceği kadar az miktarda, severek tüketmediği, fakat tüketmesi gereken son derece önemli besinleri karıştırıp, çocuğunuzun yemesini sağlayın (Bu karışımı her seferinde yapmayın. Bazen sevdiği besini tek başına verin.). Zaman içinde, karıştırdığınız besinin miktarını artırarak tükettirmeye mutlaka devam edin. Belirli bir süre sonra, sevdiği besine karıştırdığınız bu besini az miktarda tek başına vermeye başlayabilirsiniz. Bu besin, çocuğunuzun damak tadına artık ters gelmeyeceği için, kesinlikle rahatlıkla tüketebileceği bir hal alır. (Karışım haline getirdiğiniz yemeğin, tadının güzel olmasına ve karıştırdığınız diğer besinle uyumlu olmasına kesinlikle önemle dikkat edin.)

6- İçecekleri yemekten önce tüketmemesini sağlayın.

Pek çok çocuk, yemek saatinden önce acıkır ve bir şeyler içmek ister. Bunun sonucunda, midesi dolu olduğundan yemek yemek istemez, kendini tok hisseder. Bu nedenle; çocuğunuzun yemekten 1. saat öncesine kadar ve tabii yemek sırasında, sıvı alımını sınırlandırın. Masaya içecek koymamaya çalışın.

7- Çocuğunuza verdiğiniz yemeklerin karışık tatlarda olmamasına özen gösterin.

Çocuğunuz, birçok besinin bulunduğu, bulamaç haline getirilmiş bir besini tüketmek istemeyecektir. Siz ister miydiniz? Bu besinlerin hepsi, besin değeri oldukça yüksek besinler olsa da tüketim açısından çekici gelmez ve çocuğunuz, yediği besinin karmaşık tadından kesin olarak rahatsız olabilir. Bu nedenle; çocuğunuza besinleri genellikle tek başına, yani ayrı tatlarda tükettirmeye çalışın. Çocuğunuzun damak tadı bu yönde gelişeceğinden, ileride de kesinlikle zorluk yaşamaz.

8- Çocuğunuzun tükettiği besinlerde çeşitlilik yaratın.

Aynı yemekleri, kesinlikle çocuğunuzun önüne sık sık koymayın. Hem besin değeri çok daha yüksek hem de çocuğunuzun sevdiği bir besini ona tükettirmek istiyorsanız, farklı hazırlama ve pişirme yöntemleri kullanarak mutlaka değişik yemekler yaratın. Örneğin; bir gün salçalı köfte, başka bir gün sulu köfte, patatesli köfte, sebzeli köfte, yoğurtlu köfte gibi alternatifler oluşturun.

9- Yemek saatlerini mutlaka iyi seçin.

Yemek saatlerini, çocuğunuzun uykusuz ve huzursuz olduğu saatlere değil; çok daha neşeli, çok keyifli olduğu saatlere denk getirin. Çocuğunuzun, yemeğini doğru saatlerde yemesi, ona çok daha keyifli ve kesinlikle sağlıklı yemek yiyebileceği bir düzen oluşturur.

10- Porsiyonlarını iyi ayarlayın.

Onun bir çocuk olduğunu, gereksinimlerinin size oranla çok daha az olduğunu kesinlikle unutmayın ve tabağına, tüketebileceği miktarda yemek koyun. Bir diyetisyen yardımı alın ve çocuğunuzun gereksinimlerini birlikte belirleyin. Çok fazla miktarda koyduğunuz yemek, çocuğunuzu korkutabilir ve hepsini yiyemeyeceğinden, sizde; “Yine tabağındakini bitirmedi” psikolojisi oluşturabilir. Fazla porsiyonlardan onu mümkün olduğunca uzaklaştırın.

11- Çocuğunuzu sağlıksız atıştırmalardan koruyun.

Çocukların pek çoğu; gofret, çikolata, kek, şeker, cips gibi besinleri kesinlikle tüketmeyi çok sever. Bu besinler, hem çok sağlıksızdır hem de bunları tükettikten sonra çocuğunuz yemek yemek istemeyecektir.

12- Sevmediği bir besini sık sık ona hatırlatmayın.

Örneğin; çocuğunuz taze fasulyeyi sevmiyor olsun. O gün taze fasulye yaptıysanız; sofrada çocuğunuz dahil herkesin tabağına fasulye koyun. Sofrada taze fasulyeyi sevip sevmeme konusunu açmayın; çok normal bir şekilde tüketmeye başlayın. Çocuğunuz, herhangi bir baskı ya da tepki görmediği için, kendi isteğiyle bu besini denemek isteyecektir.

13- Mutfakta size yardım etmesine izin verin.

Yemek yaparken ya da hazırlarken, çocuğunuzun size yardım etmesine mutlaka izin verin. Sofrada ise, onu, yardımından dolayı mutlaka takdir edin. Kendi yardımıyla hazırlanan yemeği iştahla yemek isteyecektir.

14- Yemeklere farklı isimler takın.

Yemeklere, komik ve ilginç isimler takabilirsiniz. Bu durum, çocuğunuzda kesinlikle merak uyandıracak, yemeğe olan ilgisi artacaktır.

15- Yemek yerken dikkatini dağıtacak faaliyetlerden uzak tutun.

Çocuğunuza, çok sevdiği bir çizgi filmin karşısında yemek yedirmeyin. Çocuğunuz yediğinin farkında olmayıp, tüm dikkatini çizgi filme vermek isteyebileceğinden yemek yemeği reddedebilir.

Çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz sağlıklı ve güzel günler dilerim.

Dyt. İpek AĞACA / Diyetisyen

Çocuğunuzun İştahsızlık Sorununa 15 Çözüm Önerisi Çocuğunuzun İştahsızlık Sorununa 15 Çözüm Önerisi Çocuğunuzun İştahsızlık Sorununa 15 Çözüm Önerisi

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.