Çocuğunuz ve televizyon  2 Ağustos 2013

Çocuğunuz ve televizyon

Televizyon kuşkusuz çağımızın vazgeçilmez bir iletişim aracı. Pek çok insanın hayatında da kesinlikle önemli yer kaplıyor. Çocuk söz konusu olduğunda televizyon konusunda mutlaka çok daha dikkatli olmak gerekiyor. Büyüyen çocuk beyni için ksinlikle büyük bir tehlike oluşturabiliyor televizyon.

0-2 yaş arası çocukların kesinlikle televizyon seyretmelerini istemiyoruz. Televizyonun arka planda açık olması bile kesinlikle son derece zararlı. Bunun sebeplerine şöyle bir bakalım.

Çocuklarda beyin gelişiminin büyük bir bölümü 0-2 yaş arasında olur. Çocukların zihinsel gelişimi Piaget’e göre de dört aşamadan geçer. Birinci aşama duyusal veya sensorinöral dönem dediğimiz 0-2 yaş arasıdır. Bu dönemde çocuk kendisinin çevreden farklı bir şey olduğunu kavrar. Öğrenmesi duyuları ve hareket yoluyla olur. Bir yüz hareketi veya ses tonundaki değişiklik bile öğrenmeyi kesin olarak çok etkiler. Bu dönemde ise televizyonun çocuğun hayatında olması mutlaka büyük problemdir. Çünki televizyon çocuğa pasif olarak öğrenmeyi öğretir. Beyninde iletişimle, etki tepkiyle gelişecek açılımların önünü keser. Ne yazık ki televizyon kolay ve bağımlılık yapıcıdır çocuklar için bu yaşta bile. Televizyon çok seyreden çocuğun seyretmeyen çocuğa göre çok daha az sosyal ilişki kurduğunu, konuşmayı çok daha yavaş öğrendiğini görürüz. Bu yaşta, hatta mümkünse 3. yaşına kadar televizyonla hiç tanışmaması zihinsel gelişimi için kesinlikle son derece faydalıdır. Genellikle annelerden “”ya bebek televizyonu?” ”gibi sorular alırız. Aslında bebekler için yapılmış programlarda da olay değişmiyor. Yine öğrenme kesin olarak pasif oluyor ve öğretilen materyal çocuğun yaşına uygun olsa bile öğretme şekli bu yaşta çok daha önemli olduğu için çocuğa zarar veriyor.

Televizyon çocukları başka nasıl etkiliyor. Çocukların dikkat ve konsantrasyonlarını başka şeylere yoğulaştırmalarını engelliyor. Son yıllarda uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar gösteriyor ki dikkat dağınıklığı hiperaktivite sendromu (ADHD) çok televizyon seyreden çocuklarda daha çok görülüyor. Burada sebep sonuç bağlantısının ters olabileceği de geliyor insanın aklına ancak yine çok televizyon seyreden çocuklarda otizm spektrumundan hastalıkların görülme oranı da çok daha fazla. Ayrıca televizyon seyretme fazlalığı ile obesite ve dolayısıyla yüksek tansiyon, kap hastalığı gibi hastalılar arasında da bağlantı var. Yine biliyoruz ki çocukların odalarında televizyon varsa uyku sorunları ve problemleri yaşıyorlar ve bu da kesinlikle sağlıklarını etkiliyor.

Televizyondaki şiddetin dozu da çocuklar için olması gerekenden ne yazık ki çok fazla ve bu da kesinlikle çok dikkatle üzerinde durulması gereken bir konu. Çocuklar şiddet içeren programlar izlediklerinde davranış problemleri ve agresyon artıyor.

Özetle Çocuklar 0-2 yaş arası kesinlikle ve hiç televizyon seyretmemeli. Sonra da televizyon günde bir saatle sınırlanmalı. Anne ve baba çocukların izlediği şeyleri denetlemeli hatta mümkünse onlarla birlikte interaktif bir şekilde, konuşarak tartışarak izlemeliler. Televizyon kesinlikle çocuk bakıcısı olarak kullanılmamalı. Ayrıca anne ve babalar kendi hayatlarında da televizyonu kısıtlayıp, fiziksel aktivite ve iletişime engel olmamasını sağlamalı ve çocuklara mutlaka örnek olmalılar.

Dr. Beril BAYRAK-BULUCU

Çocuk Hastalıkları

Çocuğunuz ve televizyon Çocuğunuz ve televizyon Çocuğunuz ve televizyon

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.