Çocuğum Yemek Yemiyor  3 Ağustos 2013

Çocuğum Yemek Yemiyor

0-6 yaş döneminde annelerin ve babaların özellikle vurguladığı bir problemdir YEMEK YEMEK…. O kadar özenerek hazırlıyorum bir lokma bile yediremiyorum, benimle hep inatlaşıyor ve asla sözümü dinlemiyor…

”Bir türlü YEMİYOR sadece televizyon karşısında yemek yedirebiliyorum”,” gibi ifadeler kullanılmaya başlamışsa yemek yemek gibi çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için gerekli olan bu temel ihtiyaç sorun ve problem olmaya başlamış demektir.

Yemek yemek; çocuğunuzun son derece önemli fiziksel ihtiyaçlarından biridir. Düzenli ve yeterli düzeyde beslenme kesinlikle çocuğunuzun sağlıklı büyümesi açısından mutlaka öncelikli koşullardan biridir. Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesi için almış olduğunuz yeşil ve vitamin dolu sebzelerle sırf sağlıklı beslensin diye saatlerinizi ayırarak hünerli ellerinizle hazırlamış olduğunuz o güzel tabağı önüne koyduğunuzda red cevabı almanız sizi kesinlikle çileden çıkarabilir. İşte burada kesinlikl sabırlı olmalı ve mutlaka öfkenizi kontrol etmelisiniz.

Hazırladığınız o güzelim yemeği yemiyor …peki bu durumda ne yapmalısınız?

Öncelikle kesin olarak istediğimiz bu konuda onunla çok fazla inatlaşmamanız, genellikle bu durumda anne yemesi konusunda mutlaka ısrarcı olmakta ve çocukla bir mücadeleye girmektedir. Yapılan bu tür müdahale ve mücadeleler çocuğu yemek gibi doğal bir ihtiyaçtan daha da çok uzaklaştırmakta ve anne-çocuk arasındaki uçurumu kesin olarak arttırmaktadır. Yemek yeme ile ilgili yaşanılan çatışma gün içindeki diğer çatışmalarınızın bir başlangıcını oluşturacaktır. Onunla kesinlikle inatlaşmayın, yemeğin doğal bir ihtiyaç ve rutin bir aktivite olduğunu mutlaka ona konuşmalarınız ve davranışlarınızla gösterin. Ona bu konuda kesinlikle anne ve baba olarak doğru model olmalısınız.

Yemek saatlerinde yemek masasında mutlaka ailecek yer almalı (yemek masasında herkesin belirli bir yeri olabilir) ve menüde yer alan yemekler ailenin tüm üyeleri tarafından mutlaka sırası ile yenmeli, ( babanın yemek seçme ya da pırasa yememe gibi bir özelliği varsa bu çocuk için mutlaka yanlış bir model oluşturabilir) Yemek hazırlanmadan 10 dakika ya da 15 dakika önce yemeği hazırlayacağınızı ona mutlaka iletmelisiniz. Oyun aktivitesi ya da uğraşısı bitmeden oyunun başından apar topar yemek masasına oturtulacak bir çocuğun yemek masasında mutsuz olması ve yemeğini yemeye tepki göstermesi mutlaka beklenilen bir sonuçtur. Bu sebep ve nedenle öncelikle onu sözel şekilde hazırlayın “”Birazdan yemek yiyeceğiz”” gibi, oyun aktivitesini ona göre ayarlamasını sağlamış olacaksınız, bu şekilde mutlaka suç da sizden kalkacaktır, artık yemek masasında daha çok haklı olabileceksiniz.

Yemek öncesinde yemeğin hazır olacağını söylemenize rağmen yemek masasına gelmeyen bir çocuğunuz varsa; kesinlikle inatlaşmayın, siz ve diğer aile üyeleri masadaki yerlerinize oturun ve yemeğinize başlayın, onun bu davranışını görmemezlikten gelin ve onunla ilgilenmeyin, kesinlikle, asla ve asla başka yemek alternatifi sunmayın, yemeği yemek masası dışında bir yere kesinlikle taşımayın. Kesinlikle unutmayın yemek sadece yemek masasında yenir ve kesinlikle doğal bir ihtiyaçtır. Bu durumda anneler genelde olaya duygusal yaklaşmakta ve bu tür çözümler üretebilmektedirler, bu tür alternatif çözümler çocuğunuzun bu problem davranışını pekiştirmekte ve sağlıksız beslenmesine sebep ve neden olmaktadır. Kesinlikle unutmayın hiçbir çocuk açlıktan ölmedi…

Diğer öğüne kadar bir yemek sunmayın ve bu konuda onunla kesinlikle konuşmayın, yemek saati dışında acıktığını vurgulayan bir çocuğunuz var ise “”yemeklerimizi sadece yemek saatinde yiyoruz”, ”yemek yerken seni de çağırmıştık, ancak gelmedin bu nedenle diğer yemek saatine kadar beklemelisin”” şeklinde bir cevap vermeniz kesinlikle yararlı olacaktır. Ancak bu olayı kesinlikle dramatize etmemeye özen gösterin, sadece onunla konuşun ve yapmanız gereken aktiviteye geri dönün, bir dahaki öğünde güzel yemekler hazırlayacağınızı ifade edin (sevdiği birkaç yemek yapabilirsiniz: alıştırma aşaması). Bu yaş döneminde yaptırmak istediğiniz tüm davranışlarda mutlaka oyun ve eğlenceyi kullanmalısınız. Çocuğun dünyasına giden en kısa yol kesinlikle oyundur. Hazırladığınız o güzel tabaklarda bir gülen yüz, bir çocuk şekli olması (bu şekle bir isim de takabilirsiniz) çocuğunuzu yemek yemeğe kesin olarak motive edecektir. Yemek yeme çalışmalarının başlangıcında menüyü hazırlarken uzman çocuk doktorunuzun vermiş olduğu beslenme listesinden çocuğunuzun sevdiklerini seçmeniz mutlaka yararlı olacaktır.

Tabağına yemeği koyarken ne kadar istediğini sorabilirsiniz ve böylece yemek miktarını kendi tercih etmiş olduğunda kendi tabağından da sorumlu olacaktır. Tekrar istediğinde mutlaka verebileceğinizi ifade edin. Masadaki diğer aile üyeleri tabaklarındaki yemeği bitirme konusunda doğru model olmayı kesinlikle unutmamalıdırlar. Yemeğini yerken kesinlikle sürekli ”“yemeğini ye!”” gibi komutlar vermemelisiniz, biliyorsunuz yemek yemek doğal bir ihtiyaç ve uyarıya kesinlikle gerek yok. Bu davranışınızla çocuğunuz kesinlikle daha çok dikkat çekmeye çalışabilir ve yemek yeme konusunda sizinle çok daha fazla inatlaşabilir. Sevmediği bir yemeği kesinlikle zorla yedirmeye çalışmayın.

Onun da bir damak tadı olduğunu kesinlikle unutmayın, aynı vitamini verebilecek bir başka yemeği menüye ekleyebilirsiniz. Yemek yememesi ile ilgili hassasiyetinizi kesinlikle ona belli etmeyin bunu kullanmaya başlayabilir. Yemek sonrasında birlikte eğlenceli birkaç aktivite planlayın, yemeğini bitirmek için kesinlikle böylece onu motive edebilirsiniz. Yemek sonrasında maddi ödüller sunmamaya kesin olarak özen gösterin, Çünkü yemek yemek kesin olarak normal ve olması gereken bir davranıştır. Bunun için bir ödül anlamsız ve yararsızdır. Bunun için en büyük ödül kesinlikle mutlu olduğunuzu ona göstermektir.

Çocuğunuz hastalık döneminde ise iştahında bir azalma görülebilir, bu durumda çok daha fazla ısrarcı olmamalı ve uzman çocuk doktorunuzla birlikte hareket etmelisiniz. Çocuğunuzun beslenme ile ilgili problemleri uzun süre devam ediyorsa ve kilosunda belirgin düzeyde bir azalma söz konusu ise kesinlikle çocuk doktorunuza götürmeniz gerekmektedir.

Psk. Eda GÖKDUMAN

Psikoloji

Çocuğum Yemek Yemiyor Çocuğum Yemek Yemiyor Çocuğum Yemek Yemiyor

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.