Çocuğum Okula Başlıyor !!!  22 Temmuz 2013

Çocuğum Okula Başlıyor !!!

İlk deneyimlerin başarılı olması çocuğun psikolojisi, gelişimi ve gelecek yaşantıları açısından oldukça önemlidir.

İlk okula başlayacak olan birçok çocuk bazı endişelere kapılır. “Okul nasıl bir yerdir?, Annem de benimle okula gelecek mi?, Oradaki çocuklar neler yapar ?, Niçin okula gidiyorum?, Okulda annem olmadan tuvaleti nasıl kullanacağım?”

Tüm bu soruların cevapları çocuğa okuladan önce verilmeli ve gerekli açıklamalar yapılmalıdır. Aksi halde çocuk neyle karşılaşacağını bilemez, yaşadığı sorunlar karşısında mutlaka çözümler geliştiremez. Bu travmatik bir sürecin veya okul fobisinin (korkusunun) başlangıc sebebini oluşturabilir.

Anaokulu serüveni yaşayan bir çocuğun ilk okula başlama süreci çok daha başarılı geçer. Çünkü okul öncesi dönemde annesiz olmayı öğrenmiştir. Arkadaş, öğretmen, sınıf, servis, kurallar ve kavramlarına aşina olmuş kendi gereksinimlerini giderebilme becerilerini çok daha iyi kazanmıştır. Bu çocuklarda kendine özgüven duygusu çok daha fazladır, bununla beraber problemlerini çözme becerileri kazanmıştır.

İlk okula hazırlık kesinlikle ilk önce bilişsel süreçle başlamalıdır. Çocuk okul yasamında ve orada nelerle karşılaşacağı ile ilgili bilgilendirilmelidir. Okulun sadece ders yapılan bir yer olmadığı , orada da oyun oynayacağı , arkadaşları ve öğretmeni ile eğlenceli vakit geçireceği belirtilmelidir. Bazı aileler okul dönemi başlamadan önce çocuğun sorumluluk alması için çok yanlış ifadeler kullanabilmektedir. Pek çok defa karşılaştığımız örnekler; “Okul başlayınca herşey kesinlikle çok daha farklı olacak, akşamları seninle ders çalışacağız, bu kadar çok oyun oynamak bitti..” gibi ifadeler kesinlikle çocukları endişelendirmekte ve mutsuz etmekte. Okulun yaşamına kötü şeyler getireceği gibi bir düşünce geliştirmesine neden ve sebep olmaktadır. Konuşulması gereken konunun içeriği; okulun eğlenceli ve keyifli bir yer olduğu, orada onu seven öğretmeni ve dostları olacağı, çok daha faydalı bilgiler edineceği şeklinde olmalıdır. Bu çocuğu daha çok heyecanlandırır ve okula daha çok gitme isteği uyandırır. Gün içerisinde sürekli bu konuşmaların yapılması çocuğu son derece sıkabilir ve endişelendirebilir. Bunun için kesinlikle en uygun zamanı belirlemeniz gerekir. Siz konuşurken sıkıldığını hissettiğiniz zaman konuyu değiştirin ve çok daha keyifli bir sohbet ile konuşmaya devam edin.

Okul hakkında hayalinde güzel düşünceler oluşan çocuk davranışsal hazırlık sürecine geçmeye hazırdır. Bu süreçte; eğitim süreci başlamadan çocuk okulunu, sınıfını, okula giden yolları, mümkünse öğretmenini ve birkaç arkadaşını görmesi sağlanmalıdır. Eğitim süresinde içinde bulunacağı ortamı ve iletişim halinde olacağı kişileri görmek çocuğu neşelendirecektir.

Okula ile alakalı ilgili bütün endişeleri ortadan kalkar ve “okul nasıl bir yerdir ?” bu konuda genel bir düşünceye sahip olan çocuk ilk okula gitmeye hazır denebilir. Tüm bu davranış biçimlerini uygulamış olsanız da; çocuğunuz ortalama 1. hafta 10. gün doğal bir uyum süreci geçirecektir. Bu süreçte size soruları devam edebilir ve bazı endişelere sahip olabilir. Uyku düzeni ve yemek düzeni karışbilir. Sabırla sorularını cevaplayın ve ona mutlaka güven verin. Bu onu mutlu edecektir.

Öğretmeni ile kuracağınız iletişim mutlaka çok daha önemlidir. Çocuğunuzun genel kişilik özellikleri hakkında bilgilendirirseniz öğretmen daha seri bir şekilde çocuğu tanır ve gereksinimleri konusunda kesinlikle ona yardımcı olur. Özel bir problemi söz konusu ise bunu mutlaka atlamamalısınız.

Birçok ailenin sıklıkla yaptığı en büyük hatalardan biri de ilk günlerden itibaren çocuğu yoğun bir çalışma programına sokmaktır. Okuldan geldikten sonra ders çalıştırma, hemen verilen ödevleri yaptırma ve bu konuda sohbetler.. Bu davranış biçimi çocuğu sıkar ve okuldan derslerden daha çok uzaklaştırır. Çünkü bu yaş dönemindeki bir çocuk hala oyun çağındadır. Oyun onun için önemlidir. Yapılması gereken en doğru davranış; okuldan döndüğünde önce yapmak istediklerini yapmasını sağlamak, sizlerle zaman geçirmek, sonrasında seçilen en uygun saatte eğlenceli çalışma ortamları oluşturulmalıdır

Keyifle ,eğlenerek yapılan her şey kişide daha çok istek uyandırır. Özellikle söz edilen bir çocuksa başarı daha seri gelecektir

Psk. Eda GÖKDUMAN

Psikoloji

Çocuğum Okula Başlıyor !!! Çocuğum Okula Başlıyor !!! Çocuğum Okula Başlıyor !!!

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.