Çocuğu yemek seçenler için öneriler  6 Eylül 2013

Çocuğu yemek seçenler için öneriler

Ebeveynlerin çok karşılaştığı problemlerden biri çocukların yemek seçmeleridir. Neredeyse yararlı besinlerin hiçbirini yemek istemezler. Çocuğunuzun yemek seçme sorununu ne kadar azaltırsanız o kadar iyidir. Size vereceğimiz öneriler ile tamamen yeme sorununu çözemeseniz bile büyük oranda faydası olacaktır.

Her çocuk iki yaşından sonra kendi işlerini yapabilecek kas gücünü kazanır. Bu kas gücü çocuklara kendi yemeğini yiyebilme, üstünü değiştirebilme gibi yetenekler verir. Birçok ebeveyn çocuğunun her yemeği yemediğinden yada hiç yemek yemediğinden şikayet eder.

Çocuklarda 2 yaşından başlayıp 5 yaşına kadar devam eden sürece oyun çağı denilir. Bu süreçte çocuk sosyal beceriler kazanır, dış dünyayla iletişim kurma alışkanlığı kazanır. Beslenme alışkanlığı da çocuğun bu dönemde edindiği bir alışkanlıktır. Çocuk bu yaşlarda etrafındaki bireyleri taklit eder. Çocuğun iyi bir beslenme alışkanlığı edinmesi için ailedeki bireylerin sağlıklı beslenmesi gerekir. Çocuk annesinin et yemediğini görünce onu taklit edecek ve et yemek istemeyecektir.

Yemek seçme sebeplerini belirleyin

Eğer çocuğu sütten kestikten sonra ek besinler vermeye başladığınızda tüm sebze meyve ve besinleri çocuğa tattırmadıysanız, çocuk tadını bilmediği besinleri yemek istemeyecektir. Özellikle çocuğu annesi yerine bakıcı yada büyükanne büyüttüyse bu tarz sorunlar daha çok olmaktadır.

Çocuk bu yaşlarda kendi kişiliğini oluşturmaya çalışır. Kendisine zorlama ile yaptırılan herhangi bir davranışı reddeder. Ayrıca çocuk sosyalleşmeyi birinci plana yemek yemeyi ikinci plana alabilir. Tüm gün oynayıp yemek yemeyi aklına getirmeyebilir.

Daha önce o yemek yada meyve ile ilgili kötü bir tecrübe yaşaması  çocuğun o yemeyi reddetmesine yol açabilir. Örneğin geçmişte yediği bir yemek ağzını yaktıysa yada zorla yedirildiyse, o yemeğe karşı özel davranış geliştirecek ve yemek istemeyecektir.

Ayrıca çocuk televizyon izlerken yada oyun oynarken yemek yedirmeye çalışmak sakıncalıdır. Dikkatini yemeğe veremeyen çocuk yemek yemeyi reddedecektir.

Tutarlı davranış gösterin

Çocuk beslenme alışkanlığı kazanırken tutarlı davranmalısınız. Örneğin pırasa yemeği yaptığınızda siz çocuğa yemesi gerektiğini söylerken, babası kıyamayıp başka yemeklere yönlendiriyorsa yada kardeşi pırasa yemeğini yemeyeceğini söylüyorsa çocuk ortamın zafiyetinden etkilenecek ve pırasayı yemeyecektir.

Çocuğun isteklerini önemseyin

Çocuğunuza yararlı sebzeleri yedirmek istiyorsanız onun düşüncelerine de değer verin. Örneğin alışverişe beraber çıkın ve kendi sevdiği sebzelerden bir kaç tane almasına izin verin. Böylece çocuk anlaşıldığını düşünecek ve siz bir sebzeyi yemesini istediğinizde daha yumuşak davranacaktır.

Yaratıcı olun

Pırasa, ıspanak gibi çocukların sevmedikleri yemekleri sunumunuz önemlidir. Eğer sulu yemek olarak yaptığınızda yemiyorsa böreğin yada makarnanın içine karıştırabilirsiniz. Sebzeleri onun sevdiği çizgi film kahramanlarına benzetebilirsiniz. Sunarken kaç göz çizerek çocuğun ilgisini çekecek bir sunum yapabilirsiniz. Çocuğunuz süt sevmiyorsa, sütlü puding gibi tatlılar yaparak yedirebilirsiniz

Abur cuburları tokken verin

Yemek saati yaklaştığında çocuğunuzun etrafından abur cuburları kaldırın. Asla yemeğini yemeden abur cubur vermeyin. Yemek saatinden önce acıktığında meyve vererek abur cubur ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Çocuğu yemek seçenler için öneriler Çocuğu yemek seçenler için öneriler Çocuğu yemek seçenler için öneriler

Bu yazı yoruma kapalıdır.