Cerrahi Sperm Arama  5 Haziran 2017

Cerrahi Sperm Arama

Cerrahi Sperm Arama

Mikroenjeksiyon yönteminin bulunmasına dek pek umutla bakılmayan erkek kısırlığı tedavisi, yeni gelişmeler sonucunda cerrahi sperm arama ile menisinde sperm bulunmayan erkeklerde de sperm bulunabilme imkanı yaratılmasıyla farklı bir boyut kazanmıştır. Çocuk sahibi olabilmeyi “hayal” olarak nitelendirmek zorunda kalmış birçok erkek umut, birçoğu da gerçekten çocuk sahibi olabilmiştir.

Mikroenjeksiyon uygulamalarının getirdiği yeniliklere cerrahi sperm arama işleminin de eklenmesi sayesinde testislerden operasyon yoluyla sperm elde edilebilmiş ve gebelik sonucu alınarak başarı sağlanabilmiştir.

Azospermi nedir?

Erkeğin menisinde sperm bulunmaması durumuna verilen isimdir. Azospermi farklı nedenlerden kaynaklanabilen bir sorundur ve bunlardan bir tanesi sperm kanallarında oluşan tıkanıklıktır. Bu tıkanıklıklar testislerdeki sperm üretimine de engel olmakta ve dolayısıyla var olan spermler de dışarı atılamamakta, “Obstrüktif Azospermi” dediğimiz olgu meydana gelmektedir. Bu sorunun yaşandığı hastalarda sperm bulma amacıyla tıkalı kanallara veya testis dokusuna ince bir iğneyle girilerek küçük parçalar alınır ve işlem genelde % 100’e yakın bir başarıyla tamamlanır.

Bazı durumlarda ise sorun tıkanıklık değil, testislerde az ya da hiç sperm olmaması durumudur ve buna “Non-Obstrüktif Azospermi” denilmektedir. Bu rahatsızlık ergenlik dönemindeki enfeksiyon ya da genetik sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Tanı konulduktan sonra testis biyopsisi yapmak, tedavide atılacak adımlar hakkında fikir verme açısından faydalı olabilir.

Cerrahi girişimde başarı oranı nedir?

Sperm üretimi, testis dokusu içerisinde bulunan binlerce küçük tüpe benzeyen yapıyla birlikte ve farklı aşamalarda gerçekleşir. Üretimin olmadığı ya da az sayıda olduğu tübüller de vardır ve cerrahi sperm arama işlemlerinde (TESE) bu bölgelerden parça alınması suretiyle sperm aranmaktadır. Sperm bulma ihtimali ise sorunun kaynağına bağlı olmak kaydıyla % 25 ila % 60 oranında gerçekleşir. “Hipospermatogenez” vakalarında sperm üretimi çok azdır fakat sperm arama işlemlerinde en yüksek başarı da bu vakalarda elde edilir. Genetik bozukluktan kaynaklanan durumlarda ise başarılı olabilme ihtimali düşüktür.

Sperm bulunarak başarı sağlanan Azospermi vakaları, sonraki denemelerde aynı başarıya ulaşılacağının göstergesi değildir fakat yine de büyük ölçüde aynı sonuçlara ulaşılabilmektedir. İşlem yapıldığında spermin bulunamadığı vakalarda ise biyopsi sonrası yapılacak yeni bir denemede sperm bulma ihtimali vardır.

Yapılan bu işlemlerde bulunan spermin meni, kanal veya testislerin hangisinden alındığı Mikroenjeksiyon yöntemiyle elde edilen gebelik oran ve neticelerine yansıyan bir durum değildir.

  Cerrahi girişim nasıl yapılır?

PESA (Perkutan Epididimal Sperm Aspirasyonu): Spermin iğneyle kanallardan alınmasını sağlayan işlemdir. Lokal anestezi ile yapılır.

PTSA (Perkütan Testiküler Sperm Aspirasyonu): Spermin iğneyle testis içerisinden alınmasını sağlayan işlemdir. Lokal anestezi ile yapılır.

TESE (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu): Spermin ameliyat yoluyla doğrudan testisten alınmasını sağlayan işlemdir. Genellikle genel anestezi ile yapılır. 15 ila 45 dakika arasında süren bir işlemdir ve hasta ertesi gün normal hayatına büyük ölçüde devam edebilir.

Sperm bulunamadığı durumlarda ise biyopsi yapılır ve elde edilen sonuca göre nasıl bir tedavi uygulanacağının kararı verilir. Yeni bir deneme ile de sperm elde edilemiyorsa, günümüzde başvurulacak tek seçenek “Sperm bankaları” olmaktadır. Türkiye’de yasalar izin vermediğinden dolayı bu seçeneği kullanmak isteyen çiftler yurtdışındaki tedavi merkezlerine yönelmelidir.

Yine de yeni denemeler için umut veren hastalar çoğunluktadır ve birkaç ayın ardından tekrar girişim yapabilme şansları mevcuttur.

.

Cerrahi Sperm Arama Cerrahi Sperm Arama Cerrahi Sperm Arama

Bu yazı yoruma kapalıdır.