Bu Heyecan Başka Nerede Var ! Hamilesiniz  10 Temmuz 2013

Bu Heyecan Başka Nerede Var ! Hamilesiniz

Bir gün doktorunuza gittiniz, vücudunuzda bir takım değişiklikler şikâyetiniz olduğunu söylediniz. Doktorunuz, size yapılan birkaç test sonrasında müjdeli haberi veriyor:

Hamilesiniz!” O an ki mutluluğunuz anlatılamaz sanırım, akşam eşinize mutlu haberi verdiğinizde eşinizin hissettikleri… Anlatmaya kelimeler yetmez… Ancak işte bu heyecanlı olduğu kadar problemli olan bir süreç sizi bekliyor. Keyfini çıkarttığınız kadar, zorluklarını da çekeceğiniz bir zaman dilimi sizi bekliyor. Her anne adayının dolaylı olarak baba adaylarını sorunsuz ve rahat bir hamilelik süreci geçirmek ister. Ancak hamilelik başlamadan önce mevcut olan küçük çürükler ya da Hamilelik döneminde diş problemleri hamilelik süresince oldukça ciddi problemlere sebebiyet verirler. Özellikle planlı hamileliklerde, gebelik öncesinde uzman diş hekimi kontrolünden geçip, gerekli tedavilerinizin yapılması sizi yaklaşık olarak ortalama yüzde 70. oranında rahat bir hamilelik süresinin beklediğin habercisidir. Hamilelik süresi (9. ay 10. gün) 3. ayrı periyoda ayrılır. Diş tedavileri için en güvenli zaman aralığı 2’inci 3. aylık dönemdir. Bu dönemde gerekli diş tedavileri rahatlıkla yapılabilir. 1’inci 3. aylık dönemde bebeğin oluşumunun en hassas ve hızlı devresi olduğu için mecbur kalmadıkça müdahale edilmemelidir. Son 3. aylık dönem ise erken doğum riski sebebi ile müdahale edilmesi son derece sakıncalı olabilir. Ancak bu söylenenler elzem kurallar değildir. Eğer ağrıdan uyuyamıyorsanız, konforunuz, rahatınız bozuk ise istediğiniz periyotta olun müdahale edilmesi gerekiyorsa edilmelidir.

Unutmamanız gereken çok önemli bir şey de gebelik boyunca mutlaka ağız sağlığınıza dikkat etmenizdir. Günlük ağız bakımınızı mutlaka kesintiye uğratmayın. Günde 2. kere 2’şer dakika boyunca dişlerinizi fırçalamayı bir mecburiyet olarak algılamalısınız. Diş ipi kullanmanız, ağız gargaralarını kullanmanız, ılık tuzlu su kullanmanız diş etlerinizi rahatlatarak kesinlikle diş eti hassasiyetinin önüne geçersiniz. Gebelik öncesinde ağız bakımınızı yaptırmanız kesinlikle size konforlu bir hamilelik süresi geçirmenize olanak sağlayacaktır. Ancak unutulmaması gereken şey hamilelik süresince hormonsal değişikliklerden dolayı bazı sorunlar meydana gelebilir. Bu rahatsızlıklardan en sık karşılaşılanları hakkında biraz bilgi verelim. En sık karşılaşılan problemler ve sorunlar olarak “diş ağrısı”,“diş apsesi” karşımıza çıkacaktır. Bu şikâyetle doktorunuza başvurduğunuz zaman ağrının sebebi araştırılarak işe başlanır.

Ağrı canlı bir dişten kaynaklanıyorsa anestezi altında kanal tedavisi yapılması hem dişinizin ağzınızda tutulmasını hem de ağrınızın giderilmesinde oldukça önemli bir yer tutar. Bu işlem için en uygun zaman aralığı 2’inci 3 aylık dönemdir. İlk ve son 3 aylık dönemlerdeki yapılacak olan müdahaleler sadece ağrıyı gidermeye yönelik tedaviler olmalıdır. Çekim en son tedavi şekli olarak düşünülmelidir. Diş apsesi durumunda gelişi güzel antibiyotikler alınması bebek için zararlı etkiler meydana getirebilecektir. Alınacak olan antibiyotik için öncelikle uzman doktorunuzdan teyit almanızda kesinlikle fayda var. Hormonlarda meydana gelen artışlara bağlı olarak diş eti iltihaplarının ortaya çıkmasıyla diş eti problemleri meydana gelebilir. Dişlerin çok iyi temizlenmesi durumunda besin artıkları birikecek ve kolayca diş eti problemleri ortaya çıkabilir. Hamilelik süresince “hamilelik epulisi” denilen, diş etinde büyümeler meydana gelebilir hamilelik sonrasında geçecek bir durum olup zararsıdır.

Sabah bulantıları olan ve sık sık kusan hamilelerde, ağız içindeki asitli ortam dişlerde aşınmaya, hassasiyete ve çürüğe sebep olabilir. Kusmanız durumunda ağzını iyice çalkalayıp 30. dakikalık bir süre bekledikten sonra dişlerinizi fırçalamanız mine harabiyetini önemli ölçüde önleyecektir. Hamileliğinizin süresi boyunca uzman diş hekiminizle iletişim halinde bulunmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Unutmayın çağımızın en büyük ve tedavisi bulunamayan hastalığı olan “stres”ten uzak durun. Yaşadığınız streslerin bebeğinize (ya da bebeklerinize) verebileceği zararları unutmayın. Bir gece ansızın diş ağrısı ile uyanmamak için rutin kontrollerinizi unutmayın. Mutlu bir hamilelik dönemi geçirin ve mutlaka tadını çıkarın. 4’üncü ayda bebeğinizin cinsiyetinizi öğrendikten sonra odası için, beşiği için hazırlıklarınız esnasında dişlerinizi unutmayın. Mutlu bir hafta sonu sizlerle olsun…

Dt. Serhat RAMOĞLU

Prostodontist

Bu Heyecan Başka Nerede Var ! Hamilesiniz Bu Heyecan Başka Nerede Var ! Hamilesiniz Bu Heyecan Başka Nerede Var ! Hamilesiniz

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.