Bitter çikolata yemenin faydaları  20 Temmuz 2013

Bitter çikolata yemenin faydaları

Bitter çikolata ile kendinizi şımartın. Ağzınızda tatlı bir tat bırakan bu şaşırtıcı gıda, sayısız sağlık faydalarını içermekte.Çikolatanın kökeni, M.Ö 1500 yılına dayanıyor. Kakao çekirdekleri Aztek ve Maya uygarlıklarında da kullanılmıştır. İlk olarak, Christopher Colombus kakao çekirdeklerini İspanya’ya getirdi ve ardından Avrupa’nın her yerine yayılarak 1874 yılında ilk çikolata tanıtıldı.

Sütlü, beyaz ve bitter olarak çikolatanın 3 farklı çeşidi bulunmaktadır.Bu üç çeşit arasında en sağlıklı olanı ise antioksidanların en yüksek miktarda bulunduğu bitter çikolata.

İşte bitter çikolatanın sağlığınıza olumlu yönde etki edebilecek 10 faydası:

Kalp Sağlığına Faydalıdır

Çikolatanın faydalarının kalp ile alakasını tespit etmek için İsveç’te yapılan 9 yıllık bir araştırmaya 31.000’den fazla kadın katıldı. Haftada bir iki porsiyon bitter çikolata tüketen kadınlarda kalp yetmezliği riskinin daha düşük olduğu gözlemlendi.

Amerika’da yapılan bir başka çalışma ise, her gün bitter çikolata tüketenlerde kan basıncının düşük olduğu ve inme riskinin %39 oranında azaldığı kanıtlandı.

Kan Şekerini Kontrol Altında Tutar

Flavonoidler, insülin direncini azaltmaya birebir. İtalyan L’Aquila Üniversitesi profesörleri flavanoidler, nitrik oksit üretimini artırma ve kontrol etmede insülin duyarlılığında yardımcı olduğunu söylüyor.

Kilo Kaybetmenizi Sağlar

Kopenhag üniversitesinde yapılan bir araştırmada, bitter çikolatanın dolgunluk etkisi vererek yağlı, tatlı ve tuzlu gıda isteğini azalttığını ortaya koydu. Bir fincan sıcak bitter çikolata iştahınızı azaltmak için oldukça faydalı olabilir.

Mutlu Bebekler

Bir başka araştırma ise, hamilelik sırasında bitter çikolata tüketen annelerin doğan bebeklerinin daha mutlu olduğunu ortaya koydu.

Stresi Önler

Bitter çikolata stres hormonlarının seviyesini azaltarak stresi rahatlamada yardımcı olabilir. Adeta bir anti-depresan olarak hareket eden bitter çikolata serotonin içermektedir.

Güneş Yanığını Önler

Bitter çikolata yüksek düzeyde flavanoller içermektedir. Londra’da yapılan bir araştırma sonucunda çikolatada bulunan flavanoller güneşin zararlı etkilerine karşı koruma sağlayabileceği kanıtlandı.

Beyin Gücünü Artırır

Oxford Üniversitesindeki araştırmacılar insan beyni üzerindeki çikolata tüketiminin uzun vadeli etkileri incelemiştir. Çalışmaya 70 yaşın üzerinde 2000 katılımcı çalışmaya dahil edildi. Flavanol içeriği yüksek bitter çikolata tüketen katılımcılar üzerindeki test sonuçları yüksek puanlar elde ettiklerini göstermektedir.

Nottingham Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir başka çalışmada, flavanol’un performansı artırdığı, beynin önemli bölgelerindeki kan akışını düzenlediği bulundu.

Öksürüğü Önler

Bitter çikolata, öksürüğü tedavi etmek için etkili bir kimyasal olan teobromin içerir. Kodein kadar etkili olan bu bileşen kodeinin aksine donukluğa neden olmaz tat olarak çok daha iyidir. Yapılan araştırmalar da herhangi bir olumsuz etkiye rastlanılmadığı yönünde.

İshal Tedavisinde Yardımcı Bir Etkendir

Oakland Çocuk Hastanesi Araştırma Enstitüsü’nde yapılan araştırmalarda, kakao içeriğinde bulunan flavonoidler bağırsaklarda sıvı salgılanmasını düzenleyen proteinden sorumlu olduğu ve ishal tedavisinde yardımcı olduğu bulundu.

Kanserle Savaşır

Bitter çikolata sarımsak, yaban mersini, kırmızı şarap ve yeşil çay gibi diğer gıdalar ile birlikte “kanserle savaşan en iyi yiyeceklerden biri” olarak kabul edilmektedir. Çikolata, kanser ile savaşmak için hücre bölünmesini inhibe ederek ve inflamasyonu azaltarak iki farklı şekilde hareket eder.

Bitter çikolata seçimi yaparken en az %70 kakao içerdiğinden emin olun. Unutmayın! Her şeyin olduğu gibi bitter çikolatanın da fazlası fayda yerine zarar getirebilir. Bu nedenle standart ölçülerde ve canınız çikolata çektiğinde bitter çikolata tüketerek hem sağlığınıza katkıda bulunmuş hem de çikolata ihtiyacınızı gidermiş olursunuz.

Bitter çikolata yemenin faydaları Bitter çikolata yemenin faydaları Bitter çikolata yemenin faydaları

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.