Bebeklere Et Ne Zaman Verilir?  21 Temmuz 2017

Bebeklere Et Ne Zaman Verilir?

Bebeğiniz altı aylık olduysa, emzirme aşamasının ötesine geçip beslenme programına biraz katı yiyecek eklemenin tam zamanı.

Meyve ve sebzeler bir numaralı tercih olurken, annelerin çoğu eti de beslenmeye tercih etmek istiyor. Durum böyle olunca da anne adayları, bebeklere ne zaman et verilebileceğini merak etmeye başlıyor. Peki et ürünleri, bebeğin ilk katı yiyeceklerinden biri olabilir mi? Bir bebek ne zaman et yemeye başlayabilir?

Başlangıç için hangi etler tercih edilmeli? Aklınızdaki sorular tam olarak bunlarsa, o zaman yazımızı okumaya devam edebilirsiniz… Bu makalede, bebeğinizin beslenme programına ne zaman et ekleyebileceğiniz ve bebeğinizin bu yiyecekleri yemesinden nasıl faydalanabileceğini anlatacağız.

Bebek Ne Zaman Etle Tanıştırılmalı?

Bebeğiniz doğduktan sonra, altıncı ile sekizinci ayları arasında herhangi bir zamanda et yemeye başlayabilir. Bu aynı zamanda, katı gıdalara yavaş yavaş alıştırıp, bir yandan da anne sütü alımını sürdüreceğiniz zamandır.

Hangi Etlerle Başlanmalı?

Bebeğiniz katı gıdaya geçerken vermeniz gereken et çeşitleri ile ilgili herhangi bir sınırlama yoktur. Kırmızı et, kümes hayvanları ya da balık eti; seçiminizi yapın ve günde 1-2 çay kaşığı püre haline getirilmiş etten oluşan iki porsiyonla başlayın.

Etin Bebeklere Faydaları

Et, büyük bir protein kaynağı olmasının yanı sıra, dünyaya gelen bebeğiniz için de birçok faydaya sahiptir.

1. Mikro mineral kaynağıdır

Demir ve çinko, bebeğinizin ihtiyacı olan en önemli mikro minareller arasındadır. Et, bu hayati besin maddelerinin mükemmel bir kaynağıdır. Aslında etteki çinko ve demir, bebeğin vücudu tarafından emilir. Et aynı zamanda, bakır ve manganez gibi diğer mikro minerallerin de kaynağıdır.

2. Demir emilimini arttırır

Et büyük bir demir kaynağı olmasının yanında; aynı zamanda demirin diğer besin kaynakları tarafından emilimini de arttırır. Örneğin, bebeğinizi bir et-sebze püresi ile beslemek, demir emilimini ikiye katlayabilir, böylece bebeklerde kansızlık önlenebilir.

3. Harika bir B12 kaynağıdır

Ette bol miktarda vitamin, özellikle de B vitamini bulunur. Aslında, B12 vitamini, hayvansal kaynaklı proteinde bulunur; bu da etin bu vitamini iyi miktarlarda sağlayabileceği anlamına geliyor. B12 vitamini,  vücuttaki sağlıklı sinir hücrelerinin bakımı için önemlidir.

Aynı zamanda, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda önemli bir rol oynamak için B9 vitamini ile birlikte çalışır. Bebeklerde B12 vitamini eksikliği, beyin gelişimine etkisi nedeniyle, motor becerilerinde gecikmelere neden olabilir.

Bebeklere Et Ne Zaman Verilir? Bebeklere Et Ne Zaman Verilir? Bebeklere Et Ne Zaman Verilir?

Bu yazı yoruma kapalıdır.