Bebeklerde Karın Ağrısının Nedenleri  2 Ağustos 2017

Bebeklerde Karın Ağrısının Nedenleri

Bebeklerde karın ağrısı için enfeksiyondan yaralanmaya kadar sayısız neden vardır. Bebeğiniz ağlamaya başladığında nedenini bilemediğinizde panik olabilirsiniz. Karın ağrısı, bebeklerde sıkça görülür ve genel olarak önemli bir nedenden kaynaklanmaz. Bu yazımızda, bebeklerde karın ağrısının en yaygın 7 nedenini bulabilirsiniz…

1. Karın ya da bağırsak enfeksiyonları

Bir dizi bakteri ve virüs, karın ağrısına neden olabilir. En muhtemel olanı rotavirüs’tür. Bu virüs, bebeklerde bağırsak enfeksiyonlarının önde gelen nedenidir. Bu virüsün enfeksiyonu, ishal ve kusma ile birlikte akut bir karın ağrısına neden olur. Hatta şiddetli su kaybına neden olabilir ve bebeğiniz yorgun görünebilir.

2. Kolik Ağrıları

Karın bölgesinde hissedilen, kalın bağırsaklardan gelen şiddetli ağrılardır. Uzmanlar bu tip ağrılarda; bebeği sallamak, bebeği dışarıda bir bebek arabasında gezdirmek ya da sıcak bir battaniyeye sararak sakinleştirmek gibi yöntemleri önermektedir.

3. Gıda Alerjileri

Gıda alerjileri, bağışıklık sistemi harici bir proteine ​​aşırı tepki verdiğinde ortaya çıkar. Bu durum da bebeklerde karın ağrısına neden olur. Gıda alerjisinin, yeni katı gıdalar deneyen bebekleri etkilemek olasılığı daha yüksektir.

4. Reflü

Reflü, midenin içindekilerin yukarıya doğru ilerlemesi ile mide asidinin yarı sindirilmiş besinlerle birlikte tahrişe neden olması sonucu oluşur. Bu durum bebeklerde kusmaya ve ayrıca karın ağrısına neden olur.

5. Apandisit

Apandisit, karın boşluğunun sağ alt köşesindeki kalın bağırsağın iltihaplanmasıdır. Eğer dışkı parçacığı tarafından engellenirse şişer. Bu tıkanıklık, karın bölgesinde keskin bir ağrı oluşturur.

6. Fıtık

Fıtık, çocuklarda da görülebilir. Genellikle göbeğin hemen arkasındaki karın duvarı hasar gördüğünde ve bağırsağın küçük bir bölümünün dışarı çıkmasına neden olduğunda ortaya çıkar ve karın ağrısına neden olur.

7. İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonları, idrar yollarının bakteri istilasına uğramasından kaynaklanır. Genellikle, bebek bezinin değiştirilmesinde gecikme ve kirli kasık alanı gibi kötü sağlık hijyeninden dolayı ortaya çıkar ve karın ağrısına neden olurlar.

Bebeklerde Karın Ağrısının Nedenleri Bebeklerde Karın Ağrısının Nedenleri Bebeklerde Karın Ağrısının Nedenleri

Bu yazı yoruma kapalıdır.