Bebeklerde İsilik Nedenleri ve Tedavisi  27 Ağustos 2017

Bebeklerde İsilik Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerin derisi esnek, pürüzsüz ve yumuşaktır. O nedenle; özellikle de dirsek, uyluk ve boyun bölgelerindeki kıvrımlarda kızarıklık olmaması için cildinin bakımı çok önemlidir. Bebeklerde, boyun bölgesinde isilik, en yaygın olanıdır. Bebeklerde isilik nedeni olarak gösterilebilecek birçok faktör vardır.

Bebeklerde İsilik Nedenleri

Doğumdan beri boyun bölgesinde küçük pembe lekeler görülebilir. Bunlar aslında isilik değil, cildin dermal katmanının bir bölgesinde toplanan kan damarlarıdır. Bu lekeler, doğumdan sonraki birkaç ay içinde hiçbir tedavi olmadan kaybolur.

Yaz mevsiminde boyun ve vücudun diğer bölgelerinde deride döküntüler görülebilir.  Yazın kuru sıcaklar, bebeğinizin hassas cildini tahriş eder.

Yenidoğanların boynunda,  ilk birkaç ayda isilik görülür. Bu, boyun bölgeleri tombul olduğu için ilk olarak burada görülür. Sürekli katlanan ve birbirine sürtünen cilt, böyle bir tepki verir.

Bebeklerde İsilik İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde isilik tedavisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bebeklerin cildinde görülen çoğu döküntü, genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur ve tedavi gerekmez. Ancak, beraberinde yanma ve kaşıntı hissi de varsa, bebekler bu süreçte fazlasıyla rahatsız olurlar. Bebeğinizi tahriş olmuş cildini rahatlatmak için evde tedavi seçeneklerini uygulayabilirsiniz;

* Bebeğinizi sokağa çıkarmadan ya da banyoya sokmadan önce boynuna boynuna mısır nişastası serpebilirsiniz. Bu boyun bölgesini kuru ve nemli tutacaktır.

* Bebeğinizin banyosuna yulaf eklemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca, bebeğinizin cildini yatıştırmak için yulaf ezmesini deneyebilirsiniz.

* Ciltteki iltihaplanmayı azaltmak için etkilenen bölgeye soğuk kompres uygulamayı da deneyebilirsiniz. Buz gibi bir su kabına temiz bir bez koyun ve etkilenen bölgeye 5-10 dakika boyunca tutun.

Bebeklerde İsilik Nedenleri ve Tedavisi Bebeklerde İsilik Nedenleri ve Tedavisi Bebeklerde İsilik Nedenleri ve Tedavisi

Bu yazı yoruma kapalıdır.