Bebeğinizle birlikte uyuyun  8 Aralık 2013

Bebeğinizle birlikte uyuyun

Her ne kadar popüler medya çocuklarla birlikte uyuma konusunu olumsuz bir şekilde yansıtmak için elinden geleni yapıyor olsa da, bilimsel kanıtlar iddiaların tersini gösteriyor. Birlikte uyumanın ailedeki herkes için sayısız faydası bulunmakta. Bu makalede çocuklarınızla birlikte uyumanın 6 faydasını sizlere sunuyoruz.

Bağımsızlık

Çocukların, ebeveynleriyle birlikte uyumasının, onların muhtaç ve bağımlı olmalarına neden olduğu yaygın bir inançtır. Ancak araştırmalar bunun tam tersinin doğru olduğunu gösteriyor. Ebeveynleriyle birlikte uyuyan çocuklar, daha erken yaşlarda bağımsızlık geliştiriyor ve ayrılma endişesini yaşamadıkları için, bir geçiş nesnesine daha az ihtiyaç duyuyorlar. Araştırmalar, çocukların, rutin olarak, bir ebeveyni ile uyumaya alıştığında, parmağını emme ya da bir güvenlik nesnesini yanında isteme ihtimalinin gözle görülür derecede azaldığını göstermektedir.

Özgüven

Aile yatağında büyüyen bir çocuğun özgüveni daha güçlü oluyor. Çocuk daha az davranış sorunları yaşıyor, akranlarıyla daha iyi anlaşıyor ve genel olarak daha mutlu ve hoşnut bir yaşam sürüyor. Uykularını ebeveynleriyle paylaşmayan çocuklara oranla, stresten kaynaklı rahatsızlıklara karşı daha dirençli oluyorlar.

Fiziksel ve zihinsel sağlık

Psikolojik faydaların yanı sıra, ebeveynleriyle uyuyan bebeklerin gelişiminin daha hızlı ve iyi olduğu kanıtlanmıştır. Doktorların pediatrik araştırmalarında, uykuyu paylaşan ailelerde gözlemledikleri tıbbi bir fayda özellikle öne çıkmaktadır, bu da paylaşılan uykunun bebeklerin hem fiziksel, hem duygusal hem de düşünsel gelişimine sağladığı katkıdır. Bu gelişimi sağlayan nedenin, hem daha fazla tensel temas olması hem de, ebeveynleriyle uyuyan bebeklerin, yalnız uyuyan bebeklere göre, daha fazla besleniyor olması gerçeği olduğu düşünülmektedir.

Emziren anneler için kolaylık

Yataklarını bebekleriyle paylaşan emziren anneler, sabahları kendilerini daha dinç hissediyorlar. Bebeklerini emzirmek için yataktan çıkmak zorunda olmadıkları için eşlerini ya da partnerlerini rahatsız etmiyorlar, böylece herkes gün içinde çok daha dikkatli ve atik olabiliyor.

Daha az strese bağlı rahatsızlıklar ve ani bebek ölümleri

Doktorlar yalnız uyuyan bebeklerin strese bağlı rahatsızlıklar ve ani bebek ölümü sendromu konusunda, ebeveynleriyle uyuyan bebeklere oranla daha fazla risk altında oluklarını söylüyorlar. Uykularını anneleriyle paylaşan bebekler, anneleriyle fizyolojik bir uyum içinde uyurlar. Anne ve bebek arasındaki yakınlık gerçekten de bebeğin nefes alışverişini, uyku durumunu, uyarılma bağlantılarını, kalp atış hızını ve vücut ısısını düzenliyor. Kendi kendilerine ağlamaya bırakılan bebeklerde, yüksek stres hormonu yani kortizol seviyeleri gözlemlenmiştir ve bu da bebeğin gelişmekte olan beynine zarar verir. Bu durum bebeği, strese, zihinsel hastalıklarda dahil her türlü hastalığa karşı daha hassas ve dirençsiz bir hale getirir.

Aile bireyleri arasında yakınlık

Aile yatağı yaşam biçimiyle büyüyen çocuklar, aile bireyleriyle daha sıkı bağlar geliştirir ve yalnız uyuyan çocuklara göre, aile bireylerine karşı daha fazla bağlılık ve hoşnutluk hissederler.

Çocuklarınızla uyumanın faydaları saymakla bitmez. Uykunun o tatlı nefesi, aile bireylerinin birbirlerine bağlanması ve sevgi dolu anları paylaşmaları için, her gün onlara daha fazla zaman kazandırmaktadır.

Bebeğinizle birlikte uyuyun Bebeğinizle birlikte uyuyun Bebeğinizle birlikte uyuyun

Bu yazı yoruma kapalıdır.