Bebeğinizi sallayarak uyutmayın  8 Aralık 2013

Bebeğinizi sallayarak uyutmayın

Annelerin bebeklerini uyutmak için ayağında ya da salıncakta hızlı sallaması beyinde‘bebek sallama sendromu’ denilen ciddi hasara yol açarak, beyin kanamalarına neden olabiliyor.

Genel olarak beyin zarları arasında, beyin içinde veya kafatası ile saçlı deri arasındaki kanamaların tümüne birden beyin kanamaları denir. Beyin kanamaların en fazla travmaya uğramış olgularda görülüyor.

Travma sonrası cilt altında oluşan kanamaların özellikle çocuklarda çok önemli sonuçlar doğurabiliyor
Bunlar herhangi bir şekilde tedaviye ihtiyaç göstermese bile, çocuğun kan miktarı az olduğu için cilt altıyla kafatası arasında biriken kanama çocukta kansızlığa neden olabiliyor. O yüzden bu kanamanın miktarının mutlaka saptanıp çocuğa kan takviye edilmesi gerekiyor.

Bir başka kanama türü de beynin son orta ve alt zarı arasında, su toplanması nedeniyle oluşan kanamalardır
Bu durumda problem su toplanmasının içerisine ufak kan sızması şeklinde görülebiliyor. Özellikle ülkemizde annelerin bebeklerini uyutmak için gelenekler ve yanlış bilgiler sonucunda ayağında ya da bir örtü yardımıyla oluşturulan salıncakta hızlı sallaması beyindebebek-uyutma-yontemleri-2 ‘bebek sallama sendromu’ denilen ciddi hasara yol açabiliyor.

Bu durumlarda, beyin zarlarının yırtılması, beyinle kafatası kemikleri arasında veya beynin en son zarı arasındaki askı toplardamarları denilen bölümlerin yırtılması sonucunda kanamalar oluşabilir. Annelere çocuklarını bu şekilde sallamamalarını öneriyoruz. Sallamak çocuğun beynini sallamakla eşdeğerdir. Çocuk sallanmadan da uykuya dalacaktır.

Bebeğinizi sallayarak uyutmayın Bebeğinizi sallayarak uyutmayın Bebeğinizi sallayarak uyutmayın

Bu yazı yoruma kapalıdır.