Bebeğin İlk Oyuncakları  10 Temmuz 2013

Bebeğin İlk Oyuncakları

Bebek dünyaya geldiği ilk andan itibaren anne ile iletişime geçer. Annenin sonsuz sevgisini hisseden bebek daha sağlıklı bir gelişim gösterir.

Bebeğin gelişimi; sevgi ve ilgiyle beslenirken oyuncaklar da bu sürece katılmalıdır.

İlk oyuncaklar neler olmalıdır?

Sallanan oyuncaklar: İlk ay oyuncağının göz hizasında olması oldukça önemlidir. Sallanan renkli oyuncaklar seçebilirsiniz. Başlangıçta bebek bu oyuncağa bir süre kadar ilgisiz kalsa da dış dünyaya uyum sağladıkça ilgisi mutlaka artacaktır. Bu tip oyuncaklar bebeğin algısını güçlendirerek çevresini daha çok fark etmesine neden olacaktır. Sallanan oyuncak ve objeyi aralıklarla değiştirin. Bebeğiniz bu değişimi kesinlikle fark edecektir.

Renkli oyuncaklar: Sallanan objelerin canlı renklerde seçilmesi son derece önemlidir. Kırmızı, mavi, yeşil, turuncu, mor, fuşya gibi renklerde olabilir. Parlak renkli oyuncaklar da olabilir. Yatağan yakın çevresine de bu renkli oyuncakları yerleştirebilirsiniz. Diğer aylarda başını hareket ettirmeye başladıkça kesinlikle bu oyuncaklar da dikkatini çekmeye başlayacaktır.

Sesli oyuncaklar: Bebeğin çevresinin farkında olmasını sağlamak için oyuncaklar bebeğin duyularına hitap etmelidir. İşitme duyusunu güçlendirecek müzikli dönenceler ilk ayda çok daha yararlıdır.

Bu oyuncak; bebeğin farklı sesleri de fark etmesini, böylece tepki vermesini sağlayacaktır. Bir müzik kutusu, cd çalar da kesinlikle işe yarayabilir. Özellikle de uykuya geçiş zamanlarında çalacağınız müzikler bebeğinizi rahatlatarak çok daha sakin ve huzurlu bir şekilde uykuya dalmasını yardımcı olacaktır.

Anne ve Baba bebeğin ilk ay oyuncaklarıdır. Dokunulmak bebeğin sevildiğini, değer verildiğini ona hissettirir ve bebeğe güven duygusu kazandırır. Yüzünüz ve gülüşünüz kesinlikle onun için en eğlenceli oyuncaktır. Yüzünüzü ona yaklaştırın ve sesli bir şekilde gülümsemeye başlayın ve bebeğinize onu sevdiğinizi söyleyin. Şarkılar, ninniler söylediğinizde sizi dikkatlice dinlediğini, her yaklaştığınızda kesinlike heyecanlandığını fark edeceksiniz. Onunla ne kadar çok konuşursanız o kadar çok uyaran alır. Sizinle iletişimi artar ve annesi olduğunuzu daha çok fark eder.

Oyuncaklar; bebeklik döneminde son derece önemlidir. Bebeğin tüm duyuları için uyaran görevindedir. Dış dünyayı daha çok algılamasına, görsel ve işitsel dikkatinin artmasına olanak sağlar. Bebeğin diğer aylarda göstereceği gelişim aşamaları için bir temel oluşturulmasına yardımcı olur.

Çevresinin daha çok farkında olan bebek; çevresi ile çok daha fazla iletişim kurar, güven duygusu gelişir ve mutlu bir çocuk olmanın temellerini atmış olur.

Psk. Eda GÖKDUMAN

Psikoloji

Bebeğin İlk Oyuncakları Bebeğin İlk Oyuncakları Bebeğin İlk Oyuncakları

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.