Bebeği Sütten Kesmenin En Uygun Zamanı Ve Yöntemleri  21 Mayıs 2018

Bebeği Sütten Kesmenin En Uygun Zamanı Ve Yöntemleri

Tüm bebekler için anne sütü oldukça fazla önem arz etmektedir fakat bu anne sütünün erken bırakılmasında da çok fazla fayda vardır.  Eğer bebeğinizi sütten kesmeyi düşünüyor iseniz öncelikle en doğru zamanı mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.  Bebeği sütten kesmenin en uygun zamanı genel olarak 1 ile 1,5 yaş arasıdır fakat kimi bebek 2 yaşına da gelse de sütü bırakmak istemez. Siz sütten kesmeye çalıştıkça muhtemelen bebeğiniz daha çok emmek istemeye başlayacaktır.

bebeği sütten kesmek

Bebeği Sütten Kesmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebeğinizi sütten kesmek yapılması gerekenler içinde asla bebeğinizi memeden zorla uzaklaştırmaya çalışmayınız. Bu dönemde yapılan en büyük hata meme ucuna acı sürmek, salça sürmek gibi şeyleri yapmanız doğru değildir. Çünkü bebeklerde bunlardan kaynaklanan travma durumları meydana gelmektedir.  Genel olarak bebekler anne sütünü bırakmada oldukça çok zorlanmaktadır.  Bu tür olaylar anne ve bebek arasında güven bağını sarsmaktadır.

Bu Dönemlerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğinizi süte bıraktırıyor iseniz dikkat etmeniz gerek noktalar içinde ilk olarak mutlaka bebeğinizin hasta olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun dışında diğer bir dikkat edilmesi gereken şey bebeklerin diş çıkarma dönemidir. Bir diğer nokta ise asla tuvalet eğitimi döneminde süt bırakılmamalıdır.  Kısacası özetleyecek olursak asla bebeğinizin duygusal bir döneminde süt bıraktırmayınız. Bunun dışında annenin de bu sütü kesme dönemine hazır olmalıdır çünkü bu dönemler sadece bebek için değil anne içinde oldukça duygusal geçmektedir. Bebeğe süt bıraktırma dönemi oldukça önemlidir. Eğer bebekte herhangi bir hastalık yoksa bebek aşamalı bir şekilde sütten bırakılmalıdır.  Annede bu dönemde memede kızarıklık ya da şişme gibi durumlar olabilmektedir.

bebeği sütten kesmek

Süt Kesme Yöntemleri

sütten kesmeGenel olarak iki çeşit bebeğe süt bıraktırma yöntemi vardır. Bunlardan ilki azaltarak süt kesmedir bir diğeri ise aniden süt kesmektir.

Azaltarak süt kesme yöntemi: Emzirme olayını yavaş yavaş azalttırılmalıdır.  Bu yöntem günümüzde en çok tercih edilen yöntemdedir. Bu yöntemde örneğin ilk öğünde emzirmek yerine biberonda mama verirsiniz. Bir hafta boyunca böyle ilerleyerek yavaş yavaş süt emme olayını azaltabilirsiniz. Bu yöntem oldukça garantili gözükse de bu yöntemin başarılı olması iki şeye bağlıdır. Bunlar, ilk olarak bebeğinize belirli öğünler ile süt ya da mama vermenizdir. Diğer nokta ise bebeğiniz acıktığı için beslenmelidir, bu noktalara mutlaka dikkat edilmelidir. Aniden bıraktırma yöntemi: Aniden sütten kesme de oldukça çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem uzmanlar tarafından oldukça az önerilmiştir. Bunlara ek olarak günümüzde birtakım yöntemlerde oluşmuştur.

İğrendirme: Burada annenin memesi üzerine acı ya da ekşi bir şey sürülerek bebeğin sütten uzaklaşması sağlanmaktadır. Fakat bu yöntem daha az tercih edilmektedir. Bebekleri sütten kesme yöntemleri günümüzde çok fazla yaygındır.

 

Bebeği Sütten Kesmenin En Uygun Zamanı Ve Yöntemleri Bebeği Sütten Kesmenin En Uygun Zamanı Ve Yöntemleri Bebeği Sütten Kesmenin En Uygun Zamanı Ve Yöntemleri

Bu yazı yoruma kapalıdır.