Baş ağrısı nasıl geçer ve önlenir  14 Temmuz 2013

Baş ağrısı nasıl geçer ve önlenir

Baş ağrısı, milyonlarca kişinin günlük yaşamını etkileyecek düzeyde görülen bir sağlık sorunu olarak biliniyor.

Yapılan araştırmalar, baş ağrısından mustarip olan milyonlarca kişinin olduğunu ortaya çıkardı. Baş ağrısı bazı durumlarda öyle dayanılmaz oluyor ki; modu düşürüyor, konsantrasyonu bozuyor, iş yapamaz hale getiriyor. Oysa nelerin baş ağrısını tetiklediğini bilip bunlara karşı önlem alarak baş ağrılarından kurtulmak mümkün.

İşte uzmanlarca tespit edilen ve sıklıkla baş ağrılarına neden olan durumlar ve alınabilecek önlemler…

Fazla ağrı kesici almadan kaynaklanan baş ağrısı

Ağrıyı hissetmeye başladığımız anda ilk yaptığımız hareket hemen bir ağrı kesici almak oluyor.

Baş ağrısını dindirmek için haftada iki kereden fazla alınan ağrı kesiciler zamanla aksi bir etki göstermeye başlıyor.

Ağrılarınız geçmiyorsa ağrı kesicilere başvurmak yerine doktorunuzla görüşün.

Susuzluktan kaynaklanan baş ağrısı

Baş ağrınız kafanızın belli bir noktasında başlıyor ve zaman zaman yer değiştiriyor.

Yeterince su içmemek kan damarlarınızın daralmasına neden oluyor. Sporda ter attıktan sonra bol su içmiyor ya da çok sıcak bir ofiste çalışıyorsanız, baş ağrısı kaçınılmaz görünüyor.

Günde 2-3 litre sıvı tüketmeye çalışın ancak bunu yaparken çok fazla kafein almaktan kaçının. Susuz kaldığınızı idrarınızın renginden anlayabilirsiniz; koyu renkse hemen su için.

Katkı maddesi içeren besinlerden kaynaklanan baş ağrısı

Başınızın tek bir bölgesinde değil, her iki yanında da çok şiddetli bir ağrı hissediyorsunuz. Bu klasik bir migren sinyali olabilir.

Migreniniz varsa kırmızı şarap gibi alkollü içecekler ve peynir, kuru meyve gibi yiyecekler baş ağrısını da beraberinde getiriyor.

Çikolata, kırmızı şarap, çay ve soyayı hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Bir yiyecek günlüğü tutun; baş ağrınız olduğunda o gün ne yediğinizi not alın. Böylece size hangi yiyeceklerin iyi gelmediğini belirleyebilir ve onlardan uzak durabilirsiniz.

Öğün atlamadan kaynaklanan baş ağrısı

Ağrıyı hem başınızın iki yanında hem de alın bölgenizde hissediyorsunuz. Bu ağrıyı genellikle yorgun olduğunuzda ya da terlediğinizde yaşıyorsunuz.

Nasıl ki arabaların çalışması için benzine ihtiyacı varsa, beyninizin de sağlıklı çalışabilmesi için glikoza ihtiyacı var. Bu yüzden öğün atlamamak büyük önem taşıyor.

Formül basit; yemek düzeninize dikkat etmelisiniz. Baş ağrınızı geçirmek için ise yapabileceğiniz ilk iş kan şekerinizi hızlıca yükseltebilecek meyve suyu gibi tatlı bir içecek içmek.

Baş ağrısı nasıl geçer ve önlenir Baş ağrısı nasıl geçer ve önlenir Baş ağrısı nasıl geçer ve önlenir

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.