Aşermek Nedir ? Aşerenler Mutlaka Okusun  14 Haziran 2013

Aşermek Nedir ? Aşerenler Mutlaka Okusun

Aşermek Nedir ? Aşerenler Mutlaka Okusun 

Aşermek Nedir ? Aşerenler Mutlaka Okuyun

Ben her gelen evli hastama çocuğu olup olmadığını sorduktan sonra gebelikte aş erme yaşayıp yaşamadığını soruyorum. Verilen cevaplar; mandalina aşeren, ayva aşeren, yeşil erik aşeren, bamya aşeren, karpuz aşeren, toprak aşeren, haşlanmış buğday aşeren, kağıt peçete aşeren.. kişiye göre değişiyor tabii ki bu.

Niye aşerir ki bir gebe?

Yediğimiz ve içtiğimiz bütün gıdalar ince ve kalın barsaklardan geçip en küçük parçalarına ayrıldıktan sonra, karaciğer tarafından ayıklanır. Karaciğeriniz bu maddeler vücutta kalsın, bu maddeler gidebilir diye bir ayıklama yapılır. Atılanlar dışkıyla atılırken, vücutta kalanlar ise, kan dolaşımının içine verilirler. Sürekli kan dolaşımımızın içinde yüzlerce madde olaşıp durur bu sayede. Yeni bir hücre oluştururken de bedeniniz bu maddeleri kullanarak hücrenizi oluşturur.

Gebelikteyse onbinlerce hücre oluşmak zorundadır ve bebeğinizin hücre oluşturabilmesi için gereken kaynak; sizin yediklerinizden gelen maddeler veya vücudunuzda bulunan maddelerdir. Sizin vücudunuzda herhangi bir maddenin açığı varsa karaciğeriniz bunu saptar. Ve en etkili şekilde hangi gıdadan alabilecek ve tamamlayabilecekseniz size o gıdayı istettirir. Ve Sadece daha önce tadına bakmış olduğunuz bir gıdayı canınız çekecektir. (bu gıdanın ismi vardır tatlı veya ekşi aşerenlerden bahsetmiyorum), (kağıt peçete ve toprak da buna dahildir. Bir şekilde mutlaka yutmuşsunuzdur.) Daha önceden tüketmemiş olduğunuz bir gıdayı kesinlikle aşermezsiniz. Karaciğeriniz eksik maddeyi tamamlamak için sizden o gıdayı ister.

Siz tükettiğiniz de; o maddeyi tamamlarsanız ve artık o gıdaya ilgi duymaya başlarsınız. Ancak tüketene kadar da canınız sürekli o gıdayı ister. Demek ki bu aşerilen gıda mutlaka tüketilmelidir.

İşin diğer bir yönü de yazın kış gıdaları; kışın da yazın üretilen gıdaları karaciğeriniz istetecektir.

Etrafınızdakiler bazen kapris yaptığınızı düşünse de aşermeniz psikolojik değil fizyolojiktir. Eksik madde elzem yiyecekle kapatıldığında sorun çözülecektir. Güzel gebelikler diliyorum.

Dyt. N.Damla NOYAN

Diyetisyen

Aşermek Nedir ? Aşerenler Mutlaka Okusun Aşermek Nedir ? Aşerenler Mutlaka Okusun Aşermek Nedir ? Aşerenler Mutlaka Okusun

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.