Anneliğin Bir Kadına Kattıkları  9 Haziran 2013

Anneliğin Bir Kadına Kattıkları

Anneliğin Bir Kadına Kattıkları

Bir Kadın için Anne olmak hayat boyu deneyimlenen en büyük değişimdir. Yaşamda karşılaştığımız her büyük değişiklik gibi Anne olmak da inanışlarımız ve fikirlerimizde, yakınlarımızla ilişkilerimizde ve kendimizde belirli etkiler yaratır. Bunun dışında, hormonal değişimler ve hamilelikle başlayan bedensel farklılaşma da bir kadının kimlik algısını çeşitli şekillerde etkiler. Anne olmakla beraber gelen tüm bu değişimler, çocuksuz kadının, çocuklu bir kadın olmasıyla yaşadığı muhteşem dönüşümü anlatır.

Farkındalıklarınız artar..

Fikir ve inanışlarınızdaki değişim Doğum, Hamilelik süreci ve annelik yolculuğu boyunca devam eder. Bir Kadın Hamile kaldığında Hamilelik süreci ve Çocuk sahibi olmakla ilgili fikirlerini yeniden ele alıp değerlendirmeye başlar. Ailesinden, arkadaşlarından, uzmanlardan veya profesyonellerden edindiği bilgileri birleştirir. Amaç, bebeğinin kendisi için anlamını keşfetmek ve Hamilelik sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlamaktır. Zaman ilerledikçe de Çocuk Geliştirme, Çocuk Yetiştirme ve iyi bir Anne-Çocuk ilişkisi kurmanın yolları gibi konular odak noktanız olmaya başlar.

Artık öğrendiklerinizi uygulamaya dökme ve çocuğunuzla yaşadığınız güzel deneyimlerin tadını çıkarma zamanıdır. Dışarıdan edindiğiniz her yeni bilgi ve çocuğunuzla olan ilişkinizden öğrendiğiniz her yeni bir şey, önceden sahip olduğunuz fikir ve inanışlarınıza etki eder. Bazen eski fikirlerinizin tamamen yanlış olduğunu görür onları bırakırsınız, bazen de eski düşüncelerinizin doğru taraflarını fark eder üzerine şimdiki bilgilerinizi ekleyerek yeni yaklaşımlar oluşturursunuz. Annelik, özellikle Hamilelik sürecinde, kişisel fikir ve inanışların gözden geçirilmesine neden olduğu için birçok kadının kendini çok daha iyi tanımasına yardımcı olan ve kişisel farkındalığı arttıran bir deneyimdir.

Bağımsız bir birey olmanızı sağlar!

Anne olmanın getirdiği kazanımlardan bir diğeri de kendi Anne babanızdan bağımsız bir birey olduğunuzu daha önceden hiç yaşamadığınız bir şekilde yaşama fırsatı sunmasıdır. Anneliğe geçiş yapan bir Kadın, bir çocuğa annelik yapmaya yeterli olduğunu hissedebilmesi oldukça önemlidir. Bunu hissedebilmesi için de kendi Anne babasından bağımsızlaşmayı başarması gerekir. Burada bağımsızlaşma derken kastedilen şey tamamen yalnız kalmak veya tek başına olmak demek değildir.

Bağımsızlaşma kişinin, başkalarıyla duygusal ve yakın bağ kurabiliyor, bundan keyif alıyor olmasının yanında kendinden sorumlu olabilmesi, başkalarından bağımsız şekilde kendi kararını verebilmesi ve kendine çok daha güçlü bir şekilde inanması demektir. Çoğu insan ebeveyninden bağımsız bir birey oluşunu en çok kendisi Anne-Baba olmadığı zamanda deneyimler. Ne kadar çok başarılı, kendi ayakları üzerinde durabilen, uzun zamandır evli ve bağımsız bir insan olursanız olun bir Çocuk sahibi olmadan önce, Anne babanızla ilişkinizde kendinizi yeterince ortaya koyma fırsatınız olmayabilir. Bir çocuğunuz olduğunda ise, iş başında olan ve sorumluluğu taşıyan taraf bundan sonra sizsinizdir. Annelik rolünü almanız benlik gelişiminiz adına çok büyük bir adımdır.

Daha net kararlar alırsınız!

Anne olmak bir kadının içindeki güçlü ve duyarlı o kadını ortaya çıkarır. Anne olmak pek çok Kadın için çocuğuna en iyisini verebilme konusunda çok güçlü bir motivasyon oluşturur. İşte bu durum anneliğin kutlanması gereken en önemli boyutudur. Annelik motivasyonu tüm yaşamınıza yansıyan, hayata dört elle tutunmanızı teşvik eden daha önceden belki de hiç deneyimlemediğiniz oldukça güçlü bir histir. Bir Çocuk yetiştirmenin, ona iyiyi ve doğruyu göstermenin, kendisi adına doğru seçimler yapabilmesi ve hayatta başarılı olabilmesi için ona destek olmanın yaşamınıza kattığı anlam, çocuksuz bir kadınken yaşanması pek de mümkün olmayan bir tatmindir. Anne olmak bir kadının hayata karşı duruşunu çoğu zaman çok daha sağlam yapar. Mesela, iş hayatında kalmak veya çalışmamayı seçmek gibi yaşamı her yönüyle etkileyen oldukça önemli kararlarda Anne olmuş bir Kadın çok daha nettir.

İçinde bulunulan şartlar dahilinde çocuğunun maddi ihtiyaçlarının öncelikli olduğunu düşünen bir çok Anne kariyerine sağlam ve emin adımlarla devam eder. Farklı şartlardaki bir Çocuk için ise annenin çocuğun yanında kalması maddi ihtiyaçlardan çok daha önemli olabilir. O zaman da çoğu Anne, çekinmeden çocuğunun yanında olabileceği şekilde hayatını yeniden düzenler. Elbette ki her seçimde Anne, çocuğun ihtiyaçlarıyla kendininkileri dengeleyebilmeli, kendi isteklerini kesinlikle ikinci planda bırakmamalıdır. İyi bir Çocuk yetiştirmek de hayattaki her şey gibi dengelerin iyi kurulması ile mümkündür.

Kendini tamamen çocuğuna adamış, kendi ihtiyaçlarını görmezden gelen bir kadının da mutlu olması ve çocuğuna en iyisini verebilmesi kesinlikle mümkün değildir. Çocuk sahibi olduktan sonra hayatındaki ihtiyaçlar dengesini iyi şekilde oturtmuş pek çok kadının hayata karşı çok daha güvenli, adımlarını çok daha sağlam atan, özgüveni ve kendisine verdiği değer daha yüksek Kadınlar olduğu görülür. Bu durum, anneliğin kadınlara hem içgüdüsel olarak getirdiği hem de Annelik yolcuğu boyunca deneyimlerle kazandırdığı yepyeni ve harika bir özelliktir.

Duygularınız yoğunlaşır..

Anne olmak, bir kadının hayata karşı kararlı ve sağlam durmasını teşvik ederken kendine özgü bir hassasiyet, yumuşak kalplilik ve içtenliği de beraberinde getirir. Anne olduktan sonra duygularını çok daha yoğun şekilde yaşamaya başlayan pek çok Kadın görebiliriz. Annelik bir kadının manevi dünyasını zenginleştiren, duygularının çok daha iyi farkına varmasına ve çok daha kolay paylaşabilmesine yardımcı olan önemli bir süreçtir. Anne olmakla birlikte bir Kadın sadece kendi çocuğunun değil çevresindeki başka kimselerin de iç dünyalarını algılamaya daha yeterli ve hazır hale gelir. Anne olmuş pek çok kadının ilişkilerinde daha olumlu ve paylaşıma çok daha açık, daha anlayışlı olduğu gözlemlenir. İnsan ilişkilerinde kaliteyi arttıran bu özellikler, Anne olmuş kadınların çoğu zaman çok daha daha keyifli ve tatmin edici bir yaşam sürmelerini sağlar. Anne olmuş kadınların sadece çevresindeki diğer bireylerle değil, içinde bulunduğu toplumun geneliyle ilgili duyarlılığı da oldukça artar. Toplumsal kötüye gidişler veya yanlış politikalar karşısında aslında en büyük değişim potansiyeline sahip grup annelerdir. Çocuğu için daha iyisini isteme şeklinde ifade bulan anneliğe özgü duyarlılık, zamanla Anne olmuş kadının kimliğini oluşturan genel bir iyiye yönelme eğilimine dönüşür. İşte bu da Anneleri, toplum içinde iyiye doğru değişimin başrol oyuncusu yapar.

Çocuğunuzla yaşayacağınız her an “özeldir”

Anne olmanın en büyük kazanımı elbette ki annenin çocuğuyla yaşadığı paylaşımdır. Anne ve Çocuk arasında kurulan pozitif, güçlü ve güvenli bağ her iki taraf için yaşam boyu sürecek sevgi, ilgi, şefkat, destek ve eğlence dolu paylaşımın ilk adımıdır. Birçok Kadın Hamile olduğunu öğrenir öğrenmez bebeğiyle içsel bir bağ kurduğunu söylemektedir. Bazı Kadınlar içinse bebekle olan bağı hissedebilmek için bebeğin dünyaya gelmesi gerekmektedir. Aslında bu bağın hangi aşamada oluştuğunun çokda önemi yoktur. Anne ve Çocuk arasındaki ilişki günden güne ilerleyen ve her aşamasında farklı güzelliklerin yaşandığı oldukça özel bir süreçtir. Özellikle ilk 3 yaşta, günlük bakım aktivelerini yaparken çoğu annenin çocuğunu defalarca öptüğü, onunla onlarca kez karşılıklı sözel iletişime girdiği, ninni veya bebeğine pek çok kez şarkı söylediği bilinmektedir. İşte Anne ve Bebek arasındaki kurulan bu içten etkileşimler Çocuk sahibi olmanın temelinde yatan gizli hazinedir.

Anne ve Çocuk gün içinde paylaşıma dayalı, sevgi dolu zamanlar yaşadıkça içsel olarak mutlu hissetmeye başlarlar. Kurulan bu olumlu, yakın sosyal ilişkiler iki tarafın birbirini tanımasına yardımcı olur. Birbirlerini neyin sakinleştirdiğini, neyin eğlendirdiğini, neyin mutlu ettiğini ve neyin üzdüğünü öğrenirler. Erken çocukluk döneminde ilişkide verici taraf olma sorumluluğu annede olsa da ilerleyen zamanda Çocuk da annenin hem duygusal hem sosyal beklentilerini karşılamak için pek çok şey yapar. Anne ve çocuğun dönüşümlü olarak birbirinin istek ve ihtiyaçlarına cevap verme şeklinde devam eden bu sevgi oyunu yaşam boyu sürer.

Öncelikleriniz değişir..

Anne olan bir kadının hayatındaki pek çok öncelik değişmiştir. Mesela, çocuksuz bir kadınken arkadaşlarınızla dışarı çıkmak en keyif aldığınız şeylerden biri olabilir ancak Anne olduğunuzda güvenli ve rahat ev ortamında buluşmayı daha çok tercih etmeye başlarsınız. Çocuksuz bir kadınken bazı günler öğünleri geçiştirebilirsiniz ama bir çocuğunuz olduğunda evde her gün sağlıklı yemeklerin pişiyor olması bir zorunluluk haline gelir. Elbette ki çocukla birlikte değişen önceliklere uyum sağlamak ve Annelik rolünü kabul etmek zaman zaman tüm Anneleri zorlayabilir. Yine de çok az Anne vardır ki çocuğunun gülümsemesi veya neşeli bir bakışını başka bir şeyle değişmek istesin. Bir kadını baştan sona değiştiren Annelik deneyimini yaşayan tüm kadınların Anneler günü kutlu olsun..

Gelişim Uzmanı Psikolog Sinem Olcay

www.istanbulparentingclass.com

Anneliğin Bir Kadına Kattıkları Anneliğin Bir Kadına Kattıkları Anneliğin Bir Kadına Kattıkları

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.