Anne Adayları, Gebe Kalmadan Önce Neler Yapmalısınız ?  25 Haziran 2013

Anne Adayları, Gebe Kalmadan Önce Neler Yapmalısınız ?

En sağlıklısı planlı hamilelik mi, yoksa sürpriz olanı mı?

Planlı hamilelik hem Bebek hemde Kadın için en sağlıklısıdır. Doğum Kontrol hapını bırakır bırakmaz Hamile kalan kişilerin bebeklerinde düşük riski ve anomali olma ihtimali yüksek olduğu için, hapların bırakılmasından en az 2. ay sonra Hamile kalınmalıdır, geçen sürede ise kontrollü cinsel ilişkide bulunulmalıdır.

Öncelikle kadın fiziksel ve ruhsal açıdan anneliğe mutlaka hazır olmalı.

Ruhsal ve Fiziksel açıdan anneliğe hazır olmak oldukça önemlidir. Bu duygulanım Gebelik sürecinde annenin Depresif Atak ve Panik geçirmesini oldukça ciddi anlamda önlemektedir.

Anne Adayı 3. ay öncesinden genel bir Check-Up’tan geçip, jinekolojik muayene ve Smear Testi yaptırması gerekmektedir.

Türk kadınlarının büyük kısmında Anemi (Kansızlık) olduğu için Anemi araştırması yapılması gerekir. Hepatit B, C, HIV ve kızamıkçık Virüsleri Kadınlar için gebelikteki en büyük sorunlardır. Eğer annenin Kızamıkçık açısından bağışıklığı yoksa kesinlikle Kızamıkçık Aşısı yapılmalı. Bu da Hamile kalmadan en az altı (6). ay önce planlanmalıdır.

Eğer hamilelikte kızamıkçık geçirilirse; bebekte ağır sakatlıklara yol açmaması için gebeliğin sonlandırılması gerekebilir.

Anne Adayı Alkol ve Sigara gibi alışkanlıklardan kendini mutlaka uzaklaştırmalı.

Anne adayının Alkol ve Sigara gibi alışkanlıklardan kesinlikle kendini uzaklaştırması gerekir. Bilindiği üzere Sigara düşük riskini ve Düşük Doğum ağırlığında Bebek doğurma riskini arttırmaktadır. Alkol ise, doza bağımlı olarak bebekte anomaliye neden olmaktadır.

Normalde bir sene korunmamasına rağmen çiftin çocuğu olmamışsa ‘neden olmuyor’ diye araştırmaya başlaması gerekmektedir. Özellikle, Anne ve babanın yaşı eğer 35. ve üzerinde ise, Gebe Kalma Süresi altı (6). ila sekiz (8). aya indiğinin bilinmesi gerekir ve zaman kaybedilmeden uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.

Her Gece Cinsel İlişki Gerekmez

Her gün cinsel ilişkiye girmek çocuk ihtimalini artırır mı?

Önemli olan kadının yumurtlama dönemine yakın günlerde cinsel ilişkinin yaşanmasıdır. Her gece veya gün aşırı cinsel ilişkiye girmek sonucu etkilemez. Adetleri düzensiz olan kadınlarda yumurtlama gününü tam olarak tayin etmek güç olabilir. O zaman vücut sıcaklığını ölçmek, işe yarayan bir işlem olabilir. Yumurtlamadan hemen sonra vücut sıcaklığı arttığı için yumurtlama dönemi test edilebilir. Bunu takiben 11. ila 17′nci günler arasında cinsel ilişkiye girildiğinde Gebelik elde edilme olasılığı yükselir.

Op. Dr. Tolga ECEMİŞ

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Anne Adayları, Gebe Kalmadan Önce Neler Yapmalısınız ? Anne Adayları, Gebe Kalmadan Önce Neler Yapmalısınız ? Anne Adayları, Gebe Kalmadan Önce Neler Yapmalısınız ?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.