AFT Ağız Yarası Nedir?  5 Haziran 2013

AFT Ağız Yarası Nedir?

AFT yumuşak damakta, dilde, dudakta ve yanakların iç kısmında görülen küçük, yüzeysel ülserlerdir ve oldukça ağrılıdırlar. 6 veya 15 gün kadar sürebilir.

AFT Ağız Yarası Nedir? Nedenleri, Sebepleri Nelerdir?

AFT Ağız Yarası nedenleri hakkında elde edilen bulgular Stres, Asitli Yiyecekler, Travma (Turunçgiller, Domates vb..) gibi lokol tahriş edici maddelere maruz kalma gibi durumlarda lokal bağışıklık gibi bulgularda değişiklikler meydana gelmesidir.

Aftöz Ülser Yayılabilir Mi?

Aföz ülser yayılabilir bir hastalık değildir. Çünkü bakteri veya bir virüs olmadığından dolayı, lokal yayılması veya bir başkasına bulaşması söz konusu değildir.

Aföz Ülser Tedavi

Tedavi direkt olarak az önce bahsedildiği gibi rahatsızlık verici durumların ortadan kaldırılması ve enfeksiyondan korunma ile olur.

Kenacort-A Orabese gibi harici kullanılan bir Kortikosteroid ya da Pyralvex Solusyon gibi ilaçlar tedavide kullanılmaktadır. Ayrıca aşırı bir ağrı hissediliyorsa aftin üzerine kısa süre süreliğine (5 – 10 dakika) bir adet aspirin koymak (Yutmayaın ya da Emmeyin) faydalı olabilir. Çok sık meydana gelen ya da uzun süreli devam eden AFT durumunda uzman bir hekime görünmeniz gerekir.

Günümüzde kesin tedavisi bulunamamıştır…

AFT Ağız Yarası Nedir? AFT Ağız Yarası Nedir? AFT Ağız Yarası Nedir?

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.