Adet Düzensizliği  5 Haziran 2013

Adet Düzensizliği

Adet dönemleri kısa süren kadınların dikkat etmesi gereken Luteal Faz yetmezliği (Periyodun ikinci döneminin kısa sürmesi) kısırlık nedeni olabilir.

Adet Düzensizliği

Normal şartlarda 28. günde bir adet görmesi gereken bir kadın, 14. günden sonra (Yumurtlama Günü) 28. günü tamamlamadan tekrar adet oluyorsa Luteal Faz yetmezliği ile karşı karşıya kalmış demektir.

Luteal Faz (Periyodun 2’inci dönemi) adet döngüsünde yumurtlama meydana geldikten sonra diğer adet döneminin başlamasına kadar geçen süredir. Adetin 2’inci döneminin kısa sürmesi zor fark edilen, sık görülen ancak tedavisi kolay bir durumdur. Rahmin içini saran dokunun doğru zamanda ve doğru yerde olması halidir. Bebeğin rahime yerleşmesi, tahmin içini saran dokunun zamanlaması ile yakından ilgili olduğu için yumurtlama zamanından sonraki dönemin kısalığı gebeliğin gerçekleşmesi ve devamlılığı sürdürmesini etkileyebilir.

İdeal bir adet döngüsünde vücut Adet Kanaması başlamadan birkaç gün önce FSH (Follikül Uyarıcı Hormon) salgılamaya başlar. Bunun sonucu yumurta taşıyan Follikül adı verilen kistler büyümeye başlar. Follikül yeteri kadar olgunluğa ulaştıktan sonra LH (Luteinize Hormonu) salınması başlar. Bu hormonla Follikül çatlar ve yumurta tüplere doğru itilir. Çatlamasından sonra Follikül tekrar daha yoğun bir sıvı ile dolar. Oluşan Korpus Luteum ismindeki yapı adet döngüsünün 2’inci yarısından itibaren Progesteron hormonun salgılanmasından mesüldür. Artmış Progesteron seviyeleri rahmin içini saran dokunun kalınlaşmasını ve damarlanmasını arttırarak rahimi embriyonun kavraması için uygun hala getirir. Progesteron adet kanamasının erken başlamasını da önler. Normal periyodlarda ki bir adet döngüsünde Korpus Luteum ortalama on iki (12) gün süreyle Progesteron hormonu salgılar.

Luteal Faz yetmezliğinde normal adet döngüsü birkaç yönden bozulabilir. Zayıf Follikül gelişimi, Korpus luteumun erken sonlanması, rahim içini saran dokunun Progesterona uygun yanıt vermemesi Luteal Faz yetmezliği sebeplerinden biridir.

Luteal fazda vücut ısısının artışında Progesteron hormonu sorumludur. Vücut ısısını takip edebilen hastalar, vücut ısısının on iki (12) gün süreyle yüksek kalamadığını fark etmişlerdir. Ayrıca bir sonraki adet döneminde Adet Kanamaları yumurtlama olduktan sonraki 15 – 20 günden daha önce olduğu fark edilebilir.

Luteal Faz yetmezliğinden şüphe duyulduğunda, kan Progesteron seviyesine yumurtlamadan yedi (7) gün sonra bakılır. Progesteron seviyeleri az olduğunda, tedavi genellikle dışarıdan Progesteron takviyesi vermek şeklinde olmaktadır. Bununla birlikte, yetersiz folikül gelişimi de düşük Progesteron seviyesine sebep olabilir. Adet döneminin ortasında follikülün boyutunu Ultrason ile ölçmek ve kan hormon seviyelerine bakmak gerekir. Ancak Folikül gelişimi normal ise, Luteal fazda Porogesteron desteği verilir. Ve Folikül gelişimi yetersiz ise, yumurtalıkları uyarıcı ilaçlar vermek gerekebilir. Bu sayede Folikül gelişimi sağlanmakta, daha sağlıklı yumurta elde edilebilmektedir.

Tanı İçin Yapılan Tetkikler;

Genellikle, teşhiste Kan Progesteron Seviyesi, Luteal Faz uzunluğu ve Ultrasonografik takip yeterli olabilmekte iken, daha uzun süren hastalarda Endometrial Biopsi gerekebilmektedir.

Normalde Endometrial biopsiyi bir sonraki addetten bir (1) veya iki (2) gün önce gerekir.

İşlem sırasında küçük miktarda rahim içerisindeki doku Patolojik incelme için alınır. Doku seviyesinde incelendiğinden dolayı elde edilen bilgi çok önemlidir. Patolog, adetin o günü doku gelişiminin uygun olup olmadığını belirlenir. Eğer iki (2)günden daha fazla uygunsuzluk varsa, dokunun uyumlu olmadığı anlaşılır.

Luteal Faz yetersizliği sık görülen bir durum olup olmadığı tanısının konması oldukça kolaydır. Ayrıca, doğru tedavi şekline hemen cevap vermektedir. Dolayısıyla, bu işlemde en önemli nokta, gerçek nedenin belirlenmesi ve uygun tedavinin planlanmasıdır. 

Adet Düzensizliği Adet Düzensizliği Adet Düzensizliği

Anne Portal Yorum

Sizde bu siteye giriş yapabilir ve yorum yazabilirsiniz.