3 yaşından önce diş macunu kullandırtmayın  8 Aralık 2013

3 yaşından önce diş macunu kullandırtmayın

Süt dişlerinin sorunlu olmasının ve vaktinden önce kaybedilmesinin, sürekli dişlerin sağlığını bozduğunu söyleyen Diş Hekimi Emre Kural, süt dişlerinin normal dişlere oranla daha az mineral içerdiğini, bu nedenle de çürümeye daha yatkın olduğunu belirtti. Kural, bireyin sağlıklı bir ağız-diş yapısına sahip olması için ağız bakımına süt dişlerinden başlamak gerektiğinin altını çizdi.

Ancak yutma riski bulunduğu için 3 yaşından küçük çocuklarda flor içeren macun kullanmanın sakıncalı olabileceğini belirten Kural, “Çünkü florun fazla alınmasıyla, dişlerde simetrik gri-sarı renklenmeler, yani florozis oluşabilir” dedi.Flor yutmanın küçük çocuklarda sindirim sistemi sorunlarına da yol açabileceğini söyleyen Kural, 3 yaş sonrası çocuklarda da florozis riskinin devam ettiğini vurguladı, bu nedenle çocukların kullandığı diş macunlarındaki flor oranının 0.10 mg/kg’dan fazla olmaması gerektiğini dile getirdi.

Süt dişlerinin çürümesine yol açan hatalara da değinen Kural, “Özellikle anne-babaların emzik ya da biberonu şeker, reçel gibi gıdalara batırarak çocuklara vermeleri veya onları uyku aralarında şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmaları yanlıştır. Beslenme şeklindeki bozukluklar, dişleri çürümeye yatkın hale getirir” uyarısında bulundu.

Çürük oluşumunu önlemek için fissür örtücü gibi malzemelerin kullanıldığını, yüzeysel florür uygulamanın da dişlerin çürüğe direncini artırdığını dile getiren Kural, “Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri; ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu, çirkin görüntü, diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığa sebep olabilir. Dolayısıyla süt dişlerindeki çürükler, ‘nasıl olsa yerine yenileri gelecek’ yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir” dedi.

DİŞ BAKIMINA NE ZAMAN BAŞLANMALI?

Bebek 6-8 aylıkken, yani ilk dişler ağızda göründüğünde sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce dişleri temiz bir tülbent veya ıslak gazlı bezle silerek temizlemeye başlanabilir” diyen Kural, diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5-3 yaşında) başlanabileceğini aktardı.

Çocuklar için esnek, yumuşak naylon kıllardan yapılmış diş fırçalarının tercih edilmesini öneren Kural, dişleri aşındıracağı için sert kıllı fırçaların uygun olmadığını, diş fırçasının 6 ayda bir değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

HANGİ DİŞ MACUNU, NE KADAR KULLANILMALI?

Diş macununun 3 yaşından sonra kullanılabileceğini belirten Kural, “Ancak reklamlarda gördüğünüz gibi 3-5 cm. değil, bir nohut tanesi kadar macun yeterlidir. Başlangıçta florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Yeter ki çocuk fırçalamayı sevsin ve dişlerini düzenli olarak fırçalama isteği duysun. Çünkü küçükken kazanılan alışkanlıklar çocuğun ileriki yaşamında önem taşır. Diş macununun markasının ise hiç bir önemi yoktur” diye konuştu.

3 yaşından önce diş macunu kullandırtmayın 3 yaşından önce diş macunu kullandırtmayın 3 yaşından önce diş macunu kullandırtmayın

Bu yazı yoruma kapalıdır.