2. Hafta Hamilelik  11 Haziran 2018

2. Hafta Hamilelik
  1. Hamilelik haftasında bebeğin oluşumuna katkıda bulunur, annesi ve babası genetik yapıyı vermek için yumurtanın gelişmesiyle bağlantılı olarak birçok oluşum yerini almıştır. İkinci hafta, bebeğin genomunun kalan yarısını oluşturacak olan bebeğin gelişim aşamalarını açıklar.

2. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 2. Haftasında Maternal Adaylardaki Değişiklikler

Hamileliğin ikinci haftasında, adet kanamasının son göstergesi birkaç gün önce annenin adayı için artık ortadan kaybolmuştur. Muhtemel bir hamilelik için, bir yumurtlama annenin sağında veya sol yumurtalığında olgunlaşmaya devam eder. Bu ay yumurta sıvı dolu bir torbada, folikülde olgunlaşır. Yumurtanın kesilmesi 18-20 milimetrelik bir çapa ulaştığında, hormonların artması ve içerideki olgun yumurtanın serbest bırakılmasıyla yırtılacaktır. Ayrıca, bebeklerin uterusunun kaplamasına yerleşmek, hamileliği korumak için uygun bir durumda büyümeye devam etmektedir. Annenin menstüral döngüsü, yani, adet kanamasının ilk gününde bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar, eğer 28 gün 14 gün ise, o zaman gebeliğin son günü 2 hafta veya yumurtlama sürecidir.

Adet Döngüsünde Neler Olur?

Çocuk doğurma çağındaki kadınların sayısının her ay kanama görmesinin temel nedeni, her ay olası bir gebeliğe rahim astarının rejenerasyonunu sağlamaktır. Bu ay oluşturulan uterus iç tabakası ile birlikte aylık adet kanaması ortadan kalkmakta ve bu bölgede yenilenme süreci başlamaktadır. Bu efervesan (folikül) ürünü geliştirmek için, östrojen yeniden büyümenin başlangıcını ve endometriyumun kalınlaşmasını sağlar. Büyümeye devam ederek, uterusun astarının bebeğin özelliklerini koruyacak şekilde tamamen uterus hormonu progesteronu salgıladıktan sonra düzenlenmesi ve iyileştirilmesiyle mümkündür. Progesteron hormonu uterus iç tabakasını bebeğin hayatı için uygun hale getirir. Bu süreçte hamilelik meydana gelirse, gebeliğin gelişimine uygun olarak rahmin ve menstruasyonun astarından tetiklenir, yeni bir döngü başlar.

2. Hafta Hamilelik 2. Hafta Hamilelik 2. Hafta Hamilelik

Bu yazı yoruma kapalıdır.