1. Hafta Hamilelik  11 Haziran 2018

1.	Hafta Hamilelik

Hamilelik yaklaşık 40 hafta, yani 9 ay ve 10 gün sürer. Tıbbi bir bakış açısıyla, hamilelik başlangıcı hamilelik adet döngüsünde son adet döngüsünün ilk günüdür. Bu nedenle, hamileliğinizin ilk haftası henüz anneler için bir belirtiye sahip değildir. Kadınlar hamileliğin kesin tarihini hatırlamayabilir, ancak son adet tarihinin ilk gününü hatırlamak daha kolaydır. Bu bağlamda, doktorlar anne adaylarını takip eder ve son adet tarihinin ilk gününden sonra hesaplarını yapar. Başka bir deyişle, tıbbi ilk gebelik haftası kadının son adetinin ilk gününden sonra hesaplanır.

Muhtemel hamilelik testlerinin yorumlanması, anne ve fetal değişimlerdeki değişiklikler ve olası doğum tarihleri ​​her zaman son adet tarihinize dayanır.

Bir kadının medikal gebelik haftası, adet döngüsünün 14. gününde sayılır. Bazı kadınlarda yumurtlama er ya da geç beklenenden daha uzun olabilir. Bu gibi durumlarda, doktor, bir adet menstruasyon tarihi yapmak ve onu takip etmek için hamileliğin bir sonraki haftasına gidebilir.

Bu bağlamda, hamilelik haftası genellikle annenin adayları tarafından gebelik haftasından iki hafta sonra doktor tarafından belirtilir.

Her ne kadar gebelik haftası doktorun ultrason muayenesi ile yapılan ölçümlerine göre hesaplansa da, gebelik haftaları da dikkate alınmaktadır. Bu bağlamda, hamilelikte haftanın hesaplanması daha mantıklı ve gerçekçi olup, anne adayları tıbbi gebelik haftasında hesaplamaları yaparken daha doğrudur.

1.	Hafta Hamilelik

İlk Hafta Maternal Değişiklikler

Menstrüelsiklusun 14. gününde ovülasyon denen bir süreç oluşur. Bu durumda, sağ veya sol fallop tüpüne atılan yumurta hücresi bu hafta olgunlaşmaya başlar. Fallop tüpleri uterusun sağ ve sol taraflarında ince kanallardır ve rahim bebeğin gelişmiş bir yapısındadır. Bu fallop tüpünün iç kısmı, yumurtayı rahmin iç tabakasına yönlendiren saçlarla kaplıdır. Rahim, pelvis olarak adlandırılan kemik çatısında bulunur. Mesane (idrar torbası) ve kolon ve uterus birbirine çok yakındır. Birbirlerine çok yakın oldukları için, rahim hamilelik sırasında büyürken uterus üzerine basar ve kadınlarda sık idrara çıkma ihtiyacı ortaya çıkar.

1.	Hafta Hamilelik 1.	Hafta Hamilelik 1.	Hafta Hamilelik

Bu yazı yoruma kapalıdır.